Tacikistan Prezidenti: "ECO ölkələri üçün enerji bazarı strategiyası hazırlanmalıdır"
"İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (ECO) üzv ölkələr arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq mühüm əhəmiyyət daşıyır".
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmon ECO-nun 17-ci Zirvə görüşündə çıxışı zamanı bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, regionun iqtisadi inkişafında enerji sahəsində əməkdaşlıq həlledici rol oynayır:
"ECO-ya üzv ölkələr üçün vahid enerji bazarı strategiyasının hazırlanması zəruridir. Çünki sənaye sektoru bərpa olunan enerjidən istifadə imkanlarını genişləndirməli, bu isə öz növbəsində iqtisadi artımı dəstəkləməlidir. Hazırda Tacikistan bu istiqamətdə yeni iqtisadi artım strategiyasını həyata keçirməkdədir. Elektrik stansiyalarının qurulması və enerji istehsalının artırılması bu strategiyanın əsas hədəflərindən biridir".
E.Rəhmon əlavə edib ki, enerji mənbələrinin yaradılması həm Tacikistan, həm də ümumilikdə region üçün iqtisadi artımın əsas prioritetlərindəndir:
"Tacikistan sənaye sahəsində ölkələrarası əməkdaşlığın inkişafında mühüm tərəfdaş kimi çıxış edir. Əminik ki, birgə sənaye müəssisələrinin yaradılması istiqamətində səylərimizi gələcəkdə də davam etdirəcəyik".скачать dle 11.3

Президент Таджикистана: Необходима выработка единой стратегии энергетического рынка стран ОЭС » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Президент Таджикистана: Необходима выработка единой стратегии энергетического рынка стран ОЭС
Сотрудничество в энергетической сфере между странами-членами Организации экономического сотрудничества (ОЭС) имеет большое значение.
Как сообщает Report, об этом заявил президент Таджикистана Эмомали Рахмон, выступая на 17-м саммите ОЭС.
Он подчеркнул, что сотрудничество в энергетической сфере играет решающую роль в экономическом развитии региона.
"Необходима разработка единой стратегии энергетического рынка для стран-членов ОЭС, поскольку промышленный сектор должен расширять возможности использования возобновляемой энергии, что, в свою очередь, должно поддерживать экономический рост. Строительство электростанций и увеличение производства энергии является одной из основных целей этой стратегии", - сказал глава государства.
Рахмон добавил, что создание энергетических источников является одним из основных приоритетов экономического роста как для Таджикистана, так и для региона в целом.
"Таджикистан выступает важным партнером в развитии межстранового сотрудничества в промышленной сфере. Мы уверены, что продолжим наши усилия по созданию совместных промышленных предприятий и в будущем", - отметил он.скачать dle 11.3