Kəlbəcərin işğalı zamanı mülki əhalini, uşaqları atəşə tutması ilə bağlı ifadələr dinlənilib
İyulun 4-də Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində Azərbaycanın vaxtilə Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı altında olan ərazilərində girov götürülmüş şəxslər ifadə veriblər.
Zərərçəkmiş şəxs Nəsibə Quliyeva ifadəsində Kəlbəcərin işğalı zamanı 13 yaşı olduğunu, bacı-qardaşları ilə birlikdə 1993-cü il martın 31-də rayondan yük avtomobili ilə çıxarkən "Tunel" adlanan ərazidə Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbçiləri tərəfindən atəşə tutulduğunu bildirib. O deyib ki, həmin vaxt onları hərbçilər müşayiət etməyib və maşındakıların çoxu azyaşlılar olub: "O qədər çox atırdılar ki, sanki dolu yağırdı".
Zərərçəkmiş hadisə zamanı 3 yaşlı bacısının və 3 azyaşlı qardaşının onunla birlikdə olduğunu bildirib: "Mənə 6 güllə və qəlpələr dəymişdi, hazırda bədənimdə çoxlu qəlpə var".
N.Quliyeva daha sonra Ermənistan hərbçiləri tərəfindən girov götürüldüyünü söyləyib. Bacısının girovluğun ilk günlərində Ağdərə rayonunun Vəng kəndində müalicə adı altında aparıldığını, səhəri gün isə onun ölməsi barədə xəbər verildiyini deyib. O, hələ də bacısından və iki qardaşından (Aygün, Yaşar və Məzahir Quliyevlər) xəbər ala bilmədiklərini diqqətə çatdırıb.
Zərərçəkmiş şəxs qardaşı Bəxtiyarın hadisə zamanı 9 yaşı olduğunu, girovluqda erməni hərbçisinin onun başına təpiklə vurduğu zərbəyə görə indiyə qədər də səhhətində problemin qaldığını bildirib.
N.Quliyeva daha sonra 3 ay 15 gün Xankəndidə saxlanıldıqlarını söyləyib. O, girovluqdan azad olunarkən əvvəlcə İrəvana, oradan isə Bakıya gətirildiyini deyib və əlavə edib: "Valideynlərim sağdır, onlar hələ də üç övladını gözləyirlər. Deyirlər, ermənilər onları saxlayır, gələcəklər...".

В суде заслушаны заявления об обстрелах мирного населения Кельбаджара ВС Армении в период оккупации
Потерпевшая Насиба Гулиева в своих показаниях заявила, что во время оккупации Кельбаджара ей было 13 лет, и 31 марта 1993 года, когда она вместе с братьями и сестрами покидала район в грузовике, они были обстреляны военнослужащими ВС Армении в туннеле.
Потерпевшая рассказала, что в момент обстрела рядом с ней находились её трехлетняя сестра и трое малолетних братьев: "В меня попали шесть пуль, также я получила осколочные ранения. Сейчас в моём теле находится множество осколков".
Н.Гулиева далее рассказала, что была взята в заложники армянскими военными. По ее словам, ее сестру в первые дни пленения отвезли в село Венг Агдеринского района под предлогом лечения, а на следующий день сообщили о ее смерти. Она подчеркнула, что до сих пор не может получить никаких известий о своей сестре и двух братьях (Айгюн, Яшар и Мазахир Гулиевы).
Пострадавшая сообщила, что ее брату Бахтияру во время инцидента было 9 лет, и из-за удара ногой по голове, нанесенного армянским военным во время пребывания в заложниках, у него до сих пор остаются проблемы со здоровьем.
Н.Гулиева далее рассказала, что их удерживали в Ханкенди 3 месяца и 15 дней. Она сообщила, что при освобождении из плена ее сначала доставили в Ереван, а оттуда в Баку, и добавила: "Мои родители живы, они все еще ждут троих своих детей…".
Отметим, что продолжается суд над гражданами Республики Армения, обвиняемыми в совершении преступлений против мира и человечности, военных преступлений, в том числе в подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и правил войны, а также в терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате власти, насильственном ее удержании и многих других преступлениях в результате военной агрессии Армении.