Goranboyda "Kürd Amo"nu xüsusi amansızlıqla öldürən şəxsə AĞIR CƏZA
Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsində Goranboyda kriminal aləm üzvünü qətlə yetirməkdə təqsirləndirilən Tarzan Şamilovun cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı başa çatıb.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, hakim Natiq Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Məhkəmənin hökmü ilə Tarzan Şamilov cəzasını ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməklə 17 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, ötən il iyulun 16-da Hindarx-Borsunlu avtomobil yolunun Goranboy rayonu Veyisli kəndi ərazisindən keçən hissəsində 1984-cü il təvəllüdlü Əhməd Ərəbovun avtomobillə vurulması nəticəsində aldığı xəsarətlərdən bir gün sonra xəstəxanada ölməsi faktı ilə bağlı Goranboy Rayon Polis Şöbəsində Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə başlanmış cinayət işi üzrə əməl həmin məcəllənin 126.3-cü (qəsdən sağlamlığa ağır zərərvurma ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsinə tövsif edilib.
İstintaq zamanı 1988-ci il təvəllüdlü Tarzan Şamilovun avtomobillə hərəkətdə olarkən, onunla eyni istiqamətdə hərəkət edən Əhməd Ərəbovun idarə etdiyi avtomobili vurması, daha sonra nəqliyyat vasitəsindən enən Əhməd Ərəbovu avtomobillə vurub çox sayda bədən xəsarəti yetirməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Tarzan Şamilova Cinayət Məcəlləsinin qeyd edilən maddəsi ilə ittiham elan edilərək barəsində müstəntiqin vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Onun barəsində Cinayət Məcəlləsinin 120.2.4-cü (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla adam öldürmə) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Xatırladaq ki, Əhməd Ərəbov kriminal aləmdə "Kürd Amo", "Kürd Əhməd" kimi tanınıb. Onun mərhum kriminal avtoritet "Lotu Quli"nin yaxın adamlarından biri olduğu qeyd olunurdu.скачать dle 11.3

Убийца "Курда Амо" получил 17 лет строгого режима
В Гянджинском суде по тяжким преступлениям завершилось судебное следствие по делу Тарзана Шамилова, обвиняемого в убийстве члена криминального мира Ахмеда Арабова (известного как "Курд Амо") в Гёранбойском районе.
Как сообщает pravda.az, на процессе под председательством судьи Натига Алиева был зачитан приговор.
Согласно решению суда, подсудимый приговорен к 17 годам лишения свободы с отбыванием наказания в исправительном учреждении строгого режима.
Напомним, что 16 июля прошлого года на участке автодороги Хиндарх - Борсунлу, проходящем через территорию села Вейисли, 38-летний А.Арабов получил тяжелые травмы в результате наезда автомобиля. От полученных ранений он скончался в больнице на следующий день.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Азербайджанской Республики (УК АР), квалифицированное по статье 126.3 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего).
В ходе следствия возникли обоснованные подозрения в том, что 35-летний Тарзан Шамилов, находясь за рулем автомобиля, сначала протаранил машину Ахмеда Арабова, двигавшуюся в том же направлении, а затем, когда потерпевший вышел из своего транспортного средства, умышленно совершил наезд, нанеся ему множественные телесные повреждения.
Т.Шамилову было предъявлено обвинение по вышеуказанной статье УК АР, и на основании ходатайства следователя и представления прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением суда в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.
Впоследствии обвинение было переквалифицировано на статью 120.2.4 (умышленное убийство, совершенное с особой жестокостью или общеопасным способом) УК АР.
Стоит отметить, что Ахмед Арабов был известен в криминальных кругах как "Курд Амо" или "Курд Ахмед". Он являлся одним из близких соратников покойного криминального авторитета "Лоту Гули".скачать dle 11.3