BƏƏ-dən 190 min manatlıq qızıl gətirməkdə təqsirləndirilən DGK-nın sabiq vəzifəli şəxsləri azadlığa buraxılıb
25.06.2025 20:24 1 071
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən (BƏƏ) alınan 190 min manatlıq qızılı qaçaqmalçılıq yolu Azərbaycana gətirməkdə təqsirləndirilən Azərterminalkompleks” Birliyinin Hava Nəqliyyatında Baş Gömrük İdarəsinə təhkim olunmuş əməkdaşı Pərvin Dursunəliyev, həmin Baş İdarənin Skanlaşdırma şöbəsinin inspektoru Mənsur Mehdiyev tanışları Əli İbrahimovun cinayət işi məhkəmə prosesi başa çatıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən hakim Aytən Əliyevanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Hökmə əsasən hər üç şəxs barəsində şərti cəza verilib, sınaq müddəti seçilməklə məhkəmə zalından azadlığa buraxılıb.
Qeyd edək ki, yayılan rəsmi məlumata görə, Dövlət Gömrük Komitəsinin “Azərterminalkompleks” Birliyinin Hava Nəqliyyatında Baş Gömrük İdarəsinə təhkim olunmuş əməkdaşı Pərvin Dursunəliyev, həmin Baş İdarənin Skanlaşdırma şöbəsinin inspektoru Mənsur Mehdiyev tanışları Əli İbrahimovla qabaqcadan əlbir olaraq sonuncu tərəfindən 8 iyul 2024-cü il tarixdə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən alınan 190 min 400 manat dəyərində 5 ədəd qızıl külçənin hava limanının sərhəd buraxılış məntəqəsindən cinayətkar qrupun digər üzvlərinin köməkliyi ilə gizli şəkildə Azərbaycan Respublikasının gömrük sərhədindən gömrük nəzarətindən kənar keçirilməsinə nail olmalarına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində müvafiq maddi sübutlar aşkar edilərək götürülüb. Toplanmış ilkin sübutlar əsasında Əli İbrahimov, Pərvin Dursunəliyev və Mənsur Mehdiyev Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2 və 206.3.3-cü maddələri ilə (qaçaqmalçılıq- qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs və vəzifəli şəxs tərəfindən öz qulluq mövqeyindən istifadə edilməklə törədildikdə) təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilib, barələrində müstəntiqin vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında Binəqədi rayon məhkəməsinin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Бывшие сотрудники ГТК, обвиняемые в контрабанде золота на 190 тыс. манатов, получили условные сроки » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Бывшие сотрудники ГТК, обвиняемые в контрабанде золота на 190 тыс. манатов, получили условные сроки
Завершился судебный процесс по делу о контрабанде золота, в котором фигурировали бывшие сотрудники Государственного таможенного комитета Азербайджана.
Бывшие сотрудники Главного таможенного управления на воздушном транспорте Парвин Дурсуналиев и Мансур Мехтиев и их знакомый Али Ибрагимов обвинялись в незаконном ввозе золотых слитков из ОАЭ на сумму более 190 тыс. манатов.
В Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Айтен Алиевой был оглашен приговор - все трое получили условные сроки наказания с испытательным периодом и были освобождены прямо в зале суда.
Напомним, что Парвин Дурсуналиев, Мансур Мехтиев и Али Ибрагимов были задержаны по подозрению в организации контрабандного ввоза пяти золотых слитков общей стоимостью 190 тысяч 400 манатов. По данным следствия, 8 июля 2024 года Ибрагимов приобрел золото в ОАЭ, после чего при содействии сотрудников таможни и других членов преступной группы смог тайно провезти его через пограничный пункт пропуска аэропорта, минуя таможенный контроль.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий были обнаружены и изъяты соответствующие вещественные доказательства. На основании собранных предварительных улик Ибрагимов, Дурсуналиев и Мехтиев были привлечены к ответственности по статьям 206.3.2 и 206.3.3 Уголовного кодекса (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору и должностным лицом с использованием своего служебного положения).скачать dle 11.3