Moskva Ukrayna ilə münaqişənin həlli üçün əsas tələblərini açıqlayıb
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin “Sky News Arabia” telekanalına müsahibəsində Moskvanın Ukrayna ilə münaqişənin həlli üçün əsas tələblərini açıqlayıb.
O, bildirib ki, Kiyev Rusiyanın nəzarəti altında olan Ukrayna ərazilərində keçirilmiş referendumların nəticələrini tanımalıdır.
V.Putin həmçinin deyib ki, Ukrayna neytral ölkə olmalı, heç bir xarici alyansa qoşulmamalı və nüvə silahı ilə silahlandırılmamalıdır.
"Kiyev Rusiyaya qarşı çıxan marionet rejimlərin deyil, milli maraqlarını əsas tutmalıdır", - Rusiya lideri qeyd edib.
Putin həmçinin ukraynalıların əksəriyyətinin Rusiya ilə dostluq münasibətlərinin qorunmasında maraqlı olduğuna əmindir.
"Bütün bu məsələlər 2022-ci ildə İstanbulda müzakirə olunub və o zaman Moskva və Kiyev sazişin imzalanmasına yaxın idi", - o əlavə edib.

Путин назвал главные требования Москвы для урегулирования конфликта с Украиной
Президент России Владимир Путин в интервью телеканалу Sky News Arabia назвал главные требования Москвы для урегулирования конфликта с Украиной.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на РосСМИ, по его словам, Украина "должна признать итоги референдумов" на подконтрольных России территориях Украины.
Также Путин заявил, что Украина должна стать нейтральной страной и "не вступать ни в какие иностранные альянсы и ее не должны вооружать ядерным оружием".
"Киеву следует преследовать национальные интересы, а не интересы марионеточных режимов, действующих против РФ", — заявил Путин.
Путин также уверен в том, что "большинство украинцев заинтересованы в сохранении дружественных отношений с Россией".
"Все эти вопросы обсуждались в Стамбуле в 2022 году и тогда Москва и Киев были на грани подписания соглашения", - добавил он.скачать dle 11.3