Türkiyədə 70 kq qızılla saxlanılan azərbaycanlı attaşe köməkçisi ilə bağlı QƏRAR
İstanbulda 70 kiloqram qızılla saxlanılan hərbi attaşenin baş köməkçisi olmuş Qəhrəman Məmmədovun həbs müddəti uzadılıb.
Bakı Hərbi Məhkəməsində bununla bağlı təqdimata baxılıb. Məhkəmə onun barəsində həbs müddətinin üç ay uzadılması barədə qərar verib.
Qeyd edək ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Mətbuat Xidmətinin yaydığı məlumatda bildirilirdi ki, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının digər ölkə vətəndaşları ilə əlbir olaraq xarici dövlətlər arasında qaçaqmalçılıq cinayətlərinin törədilməsində iştirak etmələri faktı ilə əlaqədar DTX-də başlanılmış cinayət işi üzrə cinayət təqibi həyata keçirilir.
Araşdırmalar zamanı Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Amerika Birləşmiş Ştatlarındakı hərbi attaşesinin baş köməkçisi vəzifəsində xidmət edən polkovnik-leytenant Qəhrəman Şamil oğlu Məmmədovun digər Azərbaycan və xarici ölkə vətəndaşları ilə sövdələşərək qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən Türkiyə Respublikasına daşınan xüsusilə külli miqdarda qızıl külçələrin qaçaqmalçılıq yolu ilə gömrük sərhədindən keçirilməsində iştirak etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Belə ki, diplomatik statusa malik vəzifə tutan Qəhrəman Məmmədov başqaları ilə qabaqcadan əldə edilmiş razılığa əsasən, 22 noyabr 2024-cü il tarixində ABŞ-dən Türkiyəyə gəlib, həmin gün əlbir olduğu digər şəxs tərəfindən BƏƏ-dən gətirilərək İstanbul Beynəlxalq Hava Limanında gömrük nəzarətindən kənarda yerləşən saxlanc yerinə qoyulmuş, içərisində külli miqdarda qızıl külçənin olduğu çantanı götürüb. O, diplomatik heyət üzvləri üçün nəzərdə tutulmuş imtiyaz və immunitetləri təsdiq edən diplomatik pasportdan və vəzifə səlahiyyətlərindən qulluq mənafeyinin qəsdən ziddinə istifadə etməklə, həmin hava limanında qızıl külçələri gömrük sərhədindən bəyan etmədən keçirib. Daha sonra Qəhrəman Məmmədov bu qızıl külçələri qabaqcadan əlbir olduğu həmin şəxsə təhvil vermək üçün taksi ilə İstanbul şəhərindəki hotellərdən biri istiqamətində hərəkət edərkən Türkiyə hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Onun daşıdığı çantaya keçirilmiş baxış zamanı içərisində 10 220 900 (on milyon iki yüz iyirmi min doqquz yüz) manat dəyərində olan 70 kiloqram çəkidə qızıl külçələr aşkar edilərək götürülüb.
Araşdırmalar nəticəsində hava limanındakı qeyd olunan saxlanc yerində içərisində 14 kiloqram ağırlıqda qızıl külçələrin olduğu və gömrük sərhədindən keçməmiş daha bir çanta aşkar edilib.
Qəhrəman Məmmədov DTX-də davam edən cinayət işi üzrə AR Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 206.3.2, 12.1-1, 206.3.3 (Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı tərəfindən ölkə hüdudlarından kənarda qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında, qulluq mövqeyindən istifadə edilməklə qaçaqmalçılıq) və 12.1-1, 341.1-ci (Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı tərəfindən ölkə hüdudlarından kənarda vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib, Bakı Hərbi Məhkəməsi tərəfindən onun barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Суд принял решение по делу военного атташе, задержанного с 70 кг золота в Стамбуле
Продлен срок ареста бывшего старшего помощника военного атташе Вооруженных сил Азербайджанской Республики (АР) в США Гахрамана Мамедова, задержанного при перевозке 70 кг золотых слитков из аэропорта турецкого Стамбула в одну из гостиниц.
Соответствующее представление было рассмотрено в Бакинском военном суде. Судебная инстанция постановила продлить срок содержания под стражей обвиняемого еще на три месяца.
Как сообщалось в информации пресс-службы Службы государственной безопасности (СГБ) АР, в ходе расследования возникли обоснованные подозрения в том, что полковник-лейтенант Г.Мамедов вступив в сделку с гражданином Азербайджана Анаром Гасымовым и гражданами иностранных государств, участвовал в контрабандном перемещении через таможенную границу особо крупного количества золотых слитков, перевозимых из ОАЭ в Турцию.
22 ноября 2024 года Г.Мамедов, обладающий дипломатическим статусом, прибыл из Соединенных Штатов в Турцию. В тот же день он забрал из камеры хранения в стамбульском аэропорту, расположенной вне таможенного контроля, чемодан с особо крупным количеством золотых слитков, доставленный А.Гасымовым из ОАЭ. Используя дипломатический паспорт, подтверждающий привилегии и иммунитеты для членов дипломатического персонала, и злоупотребляя служебными полномочиями, он провез золотые слитки через таможенную границу в аэропорту без декларирования.
Позже, когда Гахраман Мамедов ехал на такси в одну из гостиниц Стамбула, чтобы передать золотые слитки Анару Гасымову, он был задержан сотрудниками правоохранительных органов Турции. При досмотре его чемодана было обнаружено и изъято 70 кг золотых слитков стоимостью 10 220 900 манатов.
В результате расследования в указанной камере хранения аэропорта был обнаружен еще один чемодан с 14 кг не прошедших соответствующие таможенные процедуры золотых слитков.
Гахраман Мамедов привлечен к уголовной ответственности по статьям 12.1, 206.3.2, 12.1-1, 206.3.3 (контрабанда, совершенная гражданином Азербайджана за пределами страны группой лиц по предварительному сговору и с использованием служебного положения) и 12.1-1, 341.1 (злоупотребление должностными полномочиями или превышение должностных полномочий гражданином Азербайджана за пределами страны) Уголовного кодекса АР.