Yeni doğulan körpələrə görə verilən müavinət ARTIRILACAQ?
Yanvar ayında minimum əməkhaqqı və minimum əmək pensiyasının məbləği artdıqdan sonra digər sosial müavinət və təqaüdlərin də artacağı gözlənilir.
Bildiyimiz kimi, bəzi təqaüd və müavinətlər birbaşa minimum əməkhaqqı və minimum pensiya məbləğindən asılı olaraq dəyişir. Buna vəfat edən şəxsin yaxınlarına verilən dəfn pulu da aiddir. Yəni vəfat edən təqaüdçünün yaxınlarına əmək pensiyanın minimum məbləğinin üç misli qədər müavinət verilir. Yanvarda minimum əmək pensiyası 280 manatdan 320 manata qədər artırıldığı üçün, vəfat edən pensiyaçının dəfn xərcini üzərinə götürən şəxsə verilən məbləğ də 840 manatdan 960 manatadək artıb.
Cəmiyyətdə isə vəfat edən şəxsə görə verilən müavinət artdığı halda, yeni doğulanlara görə verilən birdəfəlik müavinətin niyə artılmadığı müzakirə olunur.
Hazırda bu müavinətin məbləği 500 manatdır.
Məsələ ilə bağlı Bizim.Media-ya danışan Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Vüqar Bayramov deyib ki, minimum əməkhaqqı və minimum pensiyadan asılı olmayan müavinətlərin də artırılacağı gözləniləndir:
"Vəfat edən təqaüdçülərə görə dəfn pulunun artırılması birbaşa minimum pensiyanın artırılması ilə bağlı oldu. Çünki həmin məbləğ minimum pensiyanın üç misli həcmindədir. Yəni minimum pensiya artan zaman avtomatik olaraq həmin məbləğ də artır. Amma digər müavinətlər minimum əməkhaqqı, o cümlədən, minimum pensiyaya bağlı deyillər. Bir sıra müavinətlər minimum əməkhaqqına bağlıdır, bəziləri isə birdəfəlik müəyyənləşib.
Dövlət başçısı tərəfindən imzalanmış 23 dekabr 2024-cü il tarixli sərəncamda sosial müavinətlər və təqaüdlərin artırılması nəzərdə tutulub. Bununla bağlı təkliflərin hazırlanması üçün Nazirlər Kabinetinə üç ay vaxt verildi. Artıq Nazirlər Kabineti tərəfindən təkliflər təqdim olunub".
Deputatın sözlərinə görə, yaxın vaxtlarda sosial müavinətlər və təqaüdlərin artırılması baş verəcək:
"Sosial müavinətlərin və təqaüdlərin artırılması ilə bağlı sənəd imzalandıqdan sonra hansı müavinətlərin, uşağın doğulmasına görə verilən müavinətin də artıb-artmamasını müəyyənləşdirmək mümkün olacaq. Hələlik sərəncama uyğun olaraq sosial müavinətlər və təqaüdlərin artırılacağı gözlənilir. Hansı müavinətlərdə artımların olması isə sənəd imzalandıqdan sonra bəlli olacaq".скачать dle 11.3

После январского повышения минимальной заработной платы и минимальной трудовой пенсии в Азербайджане ожидается увеличение и других социальных пособий и выплат.
Как известно, некоторые пособия и выплаты напрямую зависят от размера минимальной заработной платы и минимальной пенсии. К ним относится и пособие на погребение, выплачиваемое родственникам умершего. Так, близким родственникам умершего пенсионера выплачивается пособие в размере трехкратной минимальной трудовой пенсии. Поскольку в январе минимальная трудовая пенсия была увеличена с 280 до 320 манатов, сумма, выплачиваемая лицу, взявшему на себя расходы на погребение пенсионера, также увеличилась с 840 до 960 манатов.
В обществе активно обсуждается вопрос, почему при увеличении пособия на погребение не повышается единовременное пособие при рождении ребенка, которое в настоящее время составляет 500 манатов.
Как сообщает Oxu.Az, член комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству, депутат Вугар Байрамов в беседе с Bizim.Media отметил, что ожидается повышение и тех пособий, которые не зависят от минимальной заработной платы и минимальной пенсии.
"Увеличение пособия на погребение для умерших пенсионеров напрямую связано с повышением минимальной пенсии. Поскольку эта сумма составляет трехкратный размер минимальной пенсии, при повышении минимальной пенсии автоматически увеличивается и данное пособие. Однако другие пособия не привязаны к минимальной зарплате или минимальной пенсии. Некоторые пособия зависят от минимальной заработной платы, а другие установлены единовременно.
Распоряжением главы государства от 23 декабря 2024 года предусмотрено повышение социальных пособий и выплат. Кабинету министров было дано три месяца на подготовку предложений по этому вопросу. Кабмин уже представил свои предложения", - отметил парламентарий.
По словам Байрамова, повышение социальных пособий и выплат произойдет в ближайшее время.
"После подписания документа о повышении социальных пособий и выплат станет ясно, какие пособия, в том числе пособие при рождении ребенка, будут увеличены. Пока, в соответствии с распоряжением, ожидается повышение социальных пособий и выплат. Какие именно пособия будут увеличены, станет известно после подписания документа", - добавил он.