Azərbaycanda mobil operatorların tarifləri kəskin artırmasına RƏSMİ REAKSİYA
Son günlər ölkənin iki böyük mobil operatoru - "Azercell" və "Bakcell" tarif qiymətlərini kəskin artırıb. Bu dəyişiklik ictimaiyyət arasında narazılıqla qarşılanıb. İstifadəçilər mobil rabitə xidmətlərinin eyni vaxtda və paralel şəkildə bahalaşmasını şübhəli hesab edirlər.
Eyni zamanda vətəndaşlar bu qərarın aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən monitorinq olunub-olunmadığı, eləcə də gələcəkdə oxşar halların qarşısının alınması üçün hər hansı hüquqi və ya tənzimləyici dəyişikliklərin nəzərdə tutulub-tutulmadığı ilə maraqlanırlar.
Məsələ ilə bağlı Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyindən (İKTA) bildirilib ki, hazırda qüvvədə olan qanunvericiliyə əsasən, mobil operatorlar göstərdikləri sözügedən telekommunikasiya xidmətlərinin tariflərini və ödəmə qaydasını müstəqil şəkildə müəyyən edirlər və bu qiymətlər dövlət tərəfindən tənzimlənmir.
"Habelə tənzimləyici qurumlar tərəfindən normativ hüquqi aktlarla müəyyən edilmiş əsaslar olmadan təsərrüfat subyektlərinin satdığı məhsulun qiymətləri üzərində nəzarət həyata keçirilməsi qadağandır", - deyə İKTA-dan bildirilib.скачать dle 11.3

Официальная реакция на резкое повышение тарифов мобильных операторов в Азербайджане
В последние дни два крупных мобильных оператора страны - Azercell и Bakcell - резко повысили тарифные цены. Это изменение было встречено недовольством среди общественности. Пользователи считают подозрительным одновременное и параллельное подорожание услуг мобильной связи.
В то же время граждане интересуются, проводился ли мониторинг этого решения соответствующими государственными органами, а также предусмотрены ли какие-либо правовые или регуляторные изменения для предотвращения подобных случаев в будущем.
В ответ на запрос Oxu.Az в Агентстве информационно-коммуникационных технологий при Министерстве цифрового развития и транспорта сообщили, что согласно действующему законодательству, мобильные операторы самостоятельно определяют тарифы и порядок оплаты предоставляемых телекоммуникационных услуг, и эти цены не регулируются государством.
"Также запрещено осуществление контроля над ценами на продукцию, продаваемую хозяйствующими субъектами, без оснований, установленных нормативными правовыми актами регулирующих органов", - сообщили в агентстве.скачать dle 11.3