Nəzrin Mansurlunun əməliyyatdan sonra ölümü ilə bağlı həbs olunan həkimin məhkəməsi başlayıb
Əməliyyatından sonra komaya düşən Nəzrin Mansurlunun ölümü faktı ilə bağlı cinayət işi üzrə məhkəmənin ilk hazırlıq iclası keçirilib.
Oxu.az-ın məlumatına görə, Nəsimi Rayon Məhkəməsində hakim Solmaz Mustafayevanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən cərrah Sənan Mehdiyevin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Sənan Mehdiyev barədə seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin ev dustaqlığı ilə bağlı vəsatət verilsə də, prokuror buna etiraz edib.
Təqsirləndirilən həkimin vəkilinin növbəti vəsatəti isə məhkəmənin hazırlıq iclasının təxirə salınması ilə bağlı olub. O bildirib ki, müəyyən məsələlərlə bağlı sorğular müvafiq qurumlara ünvanlanıb və həmin sorğular cinayət işi üçün əhəmiyyət kəsb edir.
Müəyyən anket məlumatları dəqiqləşdirilmədiyindən hazırlıq iclası iyunun 13-dək təxirə salınıb.
Qeyd edək ki, bu il yanvarın 12-də 1995-ci il təvəllüdlü Nəzrin Mansurlunun rinoplastika əməliyyatından sonra vəziyyətinin kəskin ağırlaşması səbəbindən yerləşdirildiyi xəstəxanada ölməsi faktı üzrə Nəsimi Rayon Prokurorluğunda cinayət işi başlanilıb.
İstintaqla həkim-otorinolarinqoloq Sənan Mehdiyevin yanvarın 3-də Nəzrin Mansurlunun üzərində rinoseptoplastika cərrahi əməliyyatını qüsurlu icra etməsi səbəbindən sonuncunun ölümünə səbəb olmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Sənan Mehdiyevə Cinayət Məcəlləsinin 314.2-ci (ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olan səhlənkarlıq) maddəsilə ittiham elan edilməklə cinayət işi baxılması üçün aidiyyəti üzrə rayon məhkəməsinə göndərilib.скачать dle 11.3

Смерть Назрин Мансурлу: первое судебное заседание по делу хирурга » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Смерть Назрин Мансурлу: первое судебное заседание по делу хирурга
В Насиминском районном суде состоялось первое подготовительное заседание по уголовному делу о смерти Назрин Мансурлу, впавшей в кому после хирургической операции.
По информации Oxu.Az, на процессе под председательством судьи Солмаз Мустафаевой были уточнены анкетные данные обвиняемого хирурга Санана Мехдиева.
Несмотря на ходатайство о замене меры пресечения в виде ареста на домашний арест, прокурор выступил против. Суд отклонил данное ходатайство.
Следующее ходатайство адвоката обвиняемого врача касалось отложения подготовительного заседания суда. Защитник сообщил, что в соответствующие инстанции были направлены запросы по определенным вопросам, имеющим существенное значение для уголовного дела.
В связи с необходимостью уточнения некоторых анкетных данных подготовительное заседание было отложено до 13 июня.
Стоит отметить, что уголовное дело было возбуждено прокуратурой Насиминского района по факту смерти Назрин Мансурлу (1995 г.р.), которая скончалась 12 января этого года в больнице после резкого ухудшения состояния здоровья вследствие ринопластики.
В ходе следствия были установлены обоснованные подозрения в том, что врач-оториноларинголог Санан Мехдиев 3 января некачественно провел хирургическую операцию риносептопластики Назрин Мансурлу, что привело к её смерти.
На основании собранных доказательств Санану Мехдиеву было предъявлено обвинение по статье 314.2 (халатность, повлекшая по неосторожности смерть потерпевшего) Уголовного кодекса, и уголовное дело было направлено в районный суд для рассмотрения по существу.скачать dle 11.3