04.06.2025 20:10 1 476
Komitənin şöbə müdiri Elgün Səfərov "Uşaqların kibermühitdə müdafiəsi və rəqəmsal təhlükələrə qarşı birgə fəaliyyət" mövzusunda keçirilən dəyirmi masada bildirib ki, respondentlərin 67 faizi valideynlərin internetlə bağlı uşaqlara heç bir məhdudiyyət qoymadığını bildirib:
"Uşaqların 45 faizdən çoxu gündə 5 saatdan çox internetdən istifadə edir. Bu, ciddi rəqəmdir. Uşaqlar xüsusilə sosial şəbəkələr vasitəsilə zərərli informasiyaların, hətta insan alverinin qurbanına çevrilə bilərlər".
O qeyd edib ki, bəzi özəl şirkətlər yetkinlik yaşına çatmayan şəxsləri onlayn kazinolara və s. cəlb edirlər. Beləliklə, onların vasitəsilə insanların bank kartlarına müdaxilə edirlər.
"Hətta bəzi banklar 7-8 yaşlı uşaqların adına bank kartlarının açılması ilə bağlı xidmətlər təklif edirlər. Biz komitə olaraq müraciət edəcəyik ki, Azərbaycandakı kommersiya bankları 14 yaşından aşağı uşaqlar üçün maliyyə hesabları aça bilməsinlər. Bu, qanunvericiliklə tənzimlənməlidir.
Nəzərə almalıyiq ki, insan alveri ilə bağlı yeni vasitələrdən istifadə etməklə törədilən cinayətlər qapıdadır. Bu, vacib siqnaldır. Uşaqlar sosial şəbəkələr vasitəsilə Azərbaycan dilində məlumatlar ala bilmirlər. Bununla bağlı, hesab edirəm ki, qeyri-hökumət təşkilatları da iş aparmalıdırlar".

В Азербайджане предложено запретить открытие банковских карт на имя детей младше 14 лет
Около 75% детей в Азербайджане ежедневно пользуются интернетом, при этом более 45% из них проводят в интернете свыше пяти часов в день.
Об этом сообщает Report со ссылкой на Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей.
Как заявил завотделом комитета Эльгюн Сафаров на круглом столе на тему "Защита детей в киберпространстве и совместные действия против цифровых угроз", по результатам проведенного опроса 67% респондентов указали, что родители не устанавливают детям никаких ограничений при использовании интернета.
"Это серьезная цифра. Дети особенно уязвимы к вредоносному контенту в социальных сетях и могут стать жертвами торговли людьми", - отметил Сафаров.
По его словам, некоторые частные компании привлекают несовершеннолетних к онлайн-казино и другим видам деятельности, через которые получают доступ к банковским картам.
"Некоторые банки предлагают услуги по открытию карт даже на имя 7-8-летних детей. Наш комитет готовит предложение по запрету коммерческим банкам открывать счета для детей младше 14 лет. Это должно быть урегулировано на законодательном уровне", - подчеркнул он.
Сафаров также отметил необходимость активной работы неправительственных организаций для обеспечения доступа детей к информации на азербайджанском языке в социальных сетях.скачать dle 11.3