DSX-dən Xəzərdə ƏMƏLİYYAT - Üç iranlı saxlanıldı (FOTO)
May ayının 29-da Dövlət Sərhəd Xidmətinin Sahil Mühafizəsinin sahil nəzarəti bölmələri və sərhəd gəmilərinin qarşılıqlı fəaliyyəti nəticəsində Xəzər dənizinin cənub istiqamətində ümumi çəkisi 24 kiloqram 270 qram nаrkоtik vasitə (24 kq 170 qram marixuana; 100 qram tiryək) aşkar olunaraq götürülüb.
Bildirilib ki, həyata keçirilmiş kompleks əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində İran İslan Respublikasına məxsus "Yamaha-55" markalı "Layner" tipli qayıq 3 nəfər heyət üzvü ilə birlikdə Azərbaycan Respublikasının ərazi sularını tərk etməyə cəhd göstərərkən saxlanılıb.
Araşdırma zamanı sərhəd pozucularının İran İslam Respublikası vətəndaşları - 1984-cü il təvəllüdlü Vahid Layği Sudif, 1985-ci il təvəllüdlü Xalid Yazdani Nurullah və 1986-cı il təvəllüdlü Monşinejat Tohid Nəriman olduğu müəyyən edilib.

Крупная партия наркотиков изъята пограничниками на Каспии - ФОТО
29 мая в результате совместных действий подразделений береговой охраны и пограничных кораблей Государственной погранслужбы (ГПС) Азербайджана в южном направлении Каспийского моря была обнаружена и изъята крупная партия наркотических средств общим весом 24 кг 270 г (24 кг 170 г марихуаны и 100 г опиума).
Как сообщает Median.Az со ссылкой на ГПС, в результате проведенных комплексных оперативно-разыскных мероприятий была задержана моторная лодка Yamaha-55 типа "Лайнер" под флагом Исламской Республики Иран (ИРИ) с тремя членами экипажа на борту, которая пыталась покинуть территориальные воды Азербайджанской Республики.
В ходе расследования установлено, что нарушителями границы являются граждане ИРИ - Вахид Лайги Судиф (1984 г.р.), Халид Яздани Нуруллах (1985 г.р.) и Моншинеджат Тохид Нариман (1986 г.р.). Все трое задержаны.