Rusiyada həkimlər uşaq alverində ittiham olunub, 13 körpəni 687 min dollara satıblar
Rusiyanın Primorsk diyarı prokurorluğu yetkinlik yaşına çatmayanların alverində şübhəli bilinən səkkiz tibb işçisinə qarşı ittihamları təsdiqləyib.
Bu barədə prokurorluğun telegram kanalında məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, Primorsk diyarının prokuroru özəl klinikanın 8 tibb işçisinə qarşı ittiham aktını təsdiqləyib: “Onlar Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 127.1-ci maddəsinin 3-cü hissəsinin “c” bəndi (yetkinlik yaşına çatmayanların qanunsuz olaraq xaricə çıxarılması ilə alveri) ilə ittiham olunurlar”.
Müstəntiqlərin fikrincə, 2018-ci ildən 2020-ci ilə qədər bir qrup həkim qeyri-qanuni olaraq alıcıların və genetik valideynlərin sonsuzluğu ilə bağlı bilərəkdən yalan məlumatlar olan tibbi sənədlər verib.
Şübhəlilər 13 yeni doğulmuş uşağı satmaq üçün əməliyyatlar həyata keçirib, nəticədə 53 milyon rubldan (687 min ABŞ dolları - Qeyd) çox vəsait əldə ediblər. Cinayəti törətmək üçün həkimlər sonsuzluğun müalicəsi adı altında köməkçi reproduktiv texnologiyalardan istifadə ediblər. Embrionları yetişdirib uşaq dünyaya gətirdikdən sonra xaricə satıblar.
Cinayət işi Vladivostokun Frunzenski Rayon Məhkəməsinə göndəriləcək. Təqsirləndirilən şəxsləri 15 ilə qədər həbs gözləyir.скачать dle 11.3

Прокуратура Приморского края утвердила обвинение в отношении восьми медработников, которых подозревали в торговле несовершеннолетними.
Об этом сообщается в Telegram-канале прокуратуры.
"Прокурор Приморского края утвердил обвинительное заключение в отношении восьми медицинских работников частной клиники. Они обвиняются по п "в" ч. 3 ст. 127.1 УК РФ (торговля несовершеннолетними с их незаконным вывозом за границу)", - говорится в сообщении.
По версии следствия, с 2018 по 2020 год группа врачей незаконно оформляли документы, в которых содержалась ложная информация о бесплодии генетических родителей и покупателей.
Подозреваемые совершили сделки по продаже 13 новорожденных, за это фигуранты получили вознаграждение свыше 53 млн рублей. Под видом лечения бесплодия врачи использовали вспомогательные репродуктивные методы и технологии. После рождения детей осуществлялась продажа их за границу.
Уголовное дело направят во Фрунзенский районный суд Владивостока. Фигурантам грозит лишение свободы на срок до 15 лет.