Hərbi vəzifəli şəxslərin qanunsuz əməllərinə dair cinayət işi başlanıb: Bir nəfər həbs olunub
Hərbi Prokurorluğun İstintaq idarəsində hərbi vəzifəli şəxslərin qanunsuz əməllərinə dair cinayət işi başlanaraq, ibtidai istintaq aparılır.
Bu barədə Azərbaycan Respublikası Hərbi Prokurorluğu məlumat yayıb.
Bildirilib ki, istintaqla Müdafiə Nazirliyinin hərbi qulluqçusu olan Azad Məmmədovun "N" saylı hərbi hissənin xidmət rəisi vəzifəsində xidmət etdiyi müddətdə mənimsəmə və digər qanunsuz əməllər törətməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bundan başqa, cinayət işi üzrə davam etdirilən istintaq tədbirləri ilə hüquqi şəxsə faktiki rəhbərliyi həyata keçirmiş mülki şəxs Cahangir Hüseynovun müxtəlif hərbi vəzifəli şəxslərlə əlbir olaraq mənimsəmə törətməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Cahangir Hüseynov və Azad Məmmədov Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2-ci (külli miqdarda mənimsəmə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb ediliblər. Cahangir Hüseynovun barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs, Azad Məmmədovun barəsində isə istintaq orqanının qərarı ilə başqa yerə getməmək barədə iltizam qətimkan tədbiri seçilib.
Hazırda cinayət işi üzrə ibtidai istintaq davam etdirilir və qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq zəruri olan bütün tədbirlərin görülməsi, o cümlədən cinayət törətmiş digər şəxslərin ifşa edilərək məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində tədbirlər görülür.скачать dle 11.3

Возбуждено уголовное дело в связи с незаконными действиями военных должностных лиц
В ходе следствия возникли обоснованные подозрения в том, что военнослужащий Министерства обороны Азад Мамедов, в период нахождения на должности начальника службы №-ской воинской части, совершил присвоение и другие незаконные действия.
Кроме того, в ходе следственных мероприятий, проводимых по уголовному делу, установлены обоснованные подозрения в том, что гражданское лицо Джахангир Гусейнов, фактически осуществлявший руководство юридическим лицом, в сговоре с различными военными должностными лицами совершил хищение.
На основании собранных доказательств Джахангир Гусейнов и Азад Мамедов привлечены в качестве обвиняемых по статье 179.3.2 (присвоение в крупном размере) Уголовного кодекса АР.
По ходатайству следственного органа и представлению прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением суда в отношении Дж.Гусейнова избрана мера пресечения в виде ареста, а в отношении А.Мамедова - подписка о невыезде.
В настоящее время предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Принимаются все необходимые меры в соответствии с требованиями законодательства, в том числе меры по выявлению и привлечению к ответственности других лиц, совершивших преступления.