Azərbaycan və Çin vətəndaşlarının vizadan azad edilməsi haqqında saziş təsdiqlənib
Milli Məclis Azərbaycan və Çin vətəndaşlarının vizadan qarşılıqlı şəkildə azad edilməsi haqqında sazişi təsdiqləyib.
Sözügedən məsələ parlamentin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Sazişə əsasən, hər iki ölkənin ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşları qarşı tərəfin ərazisinə vizasız şəkildə daxil ola bilər və orada hər dəfə maksimum 30 gün, həmçinin ardıcıl 180 günlük müddət ərzində ümumilikdə 90 gündən artıq olmamaq şərti ilə qala bilərlər.
Saziş yalnız qısamüddətli səfərləri əhatə edir. Qarşı tərəfin ərazisində 30 gündən artıq qalmaq, yaşamaq, əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq, təhsil almaq, media və digər icazə tələb edən sahələrdə fəaliyyət göstərmək üçün vətəndaşlar əvvəlcədən viza və müvafiq icazə almalıdırlar.
Sənəd tərəflərin daxili prosedurları tamamlayaraq diplomatik kanalla təqdim etdikləri yazılı bildirişin alındığı tarixdən 30 gün sonra qüvvəyə minir. Ləğv barədə bildiriş təqdim edildikdə saziş 90 gündən sonra qüvvədən düşür.
Saziş qeyri-müəyyən müddətə bağlanıb.
Müzakirələrdən sonra "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çin Xalq Respublikası Hökuməti arasında ümumvətəndaş pasportlarına malik vətəndaşların vizadan qarşılıqlı azad edilməsi haqqında Saziş" səsə qoyularaq qəbul edilib.

Утверждено соглашение об освобождении от виз граждан Азербайджана и Китая » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Утверждено соглашение об освобождении от виз граждан Азербайджана и Китая
Милли Меджлис утвердил соглашение о взаимном освобождении граждан Азербайджана и Китая от виз.
Данный вопрос был вынесен на обсуждение на сегодняшнем заседании парламента.
Согласно соглашению, граждане обеих стран, имеющие общегражданские паспорта, смогут въезжать на территорию другой стороны без визы и находиться там каждый раз не более 30 дней, а в течение 180-дневного периода - не более 90 дней в общей сложности.
Соглашение распространяется только на краткосрочные поездки. Для пребывания более 30 дней, проживания, трудовой деятельности, обучения, работы в СМИ и других сферах, требующих разрешения, гражданам по-прежнему необходимо заранее получать визу и соответствующее разрешение.
Документ вступает в силу через 30 дней после получения письменного уведомления о завершении сторонами внутренних процедур по дипломатическим каналам. В случае подачи уведомления об отмене соглашение прекратит действие через 90 дней. Соглашение заключено на неопределенный срок.
После обсуждений "Соглашение между правительством Азербайджанской Республики и правительством Китайской Народной Республики о взаимном освобождении от виз граждан, имеющих общегражданские паспорта" было принято по итогам голосования.