Konstitusiya quruluşuna qarşı çağırış etməkdə təqsirləndirilən şəxslərə cəza istənilib
Dövlət əleyhinə çağırışlarda təqsirləndirilərək həbs olunan Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyasının Qaradağ rayon şöbəsinin sabiq sədri Zaur Əsgərov və Binəqədi şöbəsinin sabiq üzvü Gündüz Mirzəyevin cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Azər Tağıyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçıs hər iki şəxsin 7 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsini istəyib.
Növbəti proses iyunun 5-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Zaur Əsgərov və Gündüz Mirzəyev martın 7-də saxlanılıblar. Onlara Cinayət Məcəlləsinin 281.2-ci (dövlət əleyhinə açıq çağırışlar, təkrar və ya bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə) maddəsiylə ittiham irəli sürülüb. İstinaq Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsində aparılıb.

Прокурор запросил 7 лет для обвиняемых в призывах против государства
В Бакинском суде по тяжким преступлениям состоялся судебный процесс по уголовному делу экс-председателя Гарадагского районного отделения Партии народного фронта Азербайджана Заура Аскерова и бывшего члена Бинагадинского отделения партии Гюндюза Мирзаева, арестованных по обвинению в антиконституционных призывах.
Как сообщает Report, на процессе под председательством судьи Азера Тагиева государственный обвинитель потребовал 7 лет лишения свободы для каждого из обвиняемых.
Очередное заседание суда назначено на 5 июня.
Отметим, что Заур Аскеров и Гюндюз Мирзаев были задержаны 7 марта. Им предъявлено обвинение по статье 281.2 Уголовного кодекса (открытые призывы против государства, совершенные повторно или группой лиц). Расследование проводилось Следственным управлением Генеральной прокуратуры.скачать dle 11.3