COP29 Prezidenti: Azərbaycan və Braziliya COP30-a hazırlıqa bağlı səyləri birləşdirirlər
COP29 sədrliyi Braziliyada keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 30-cu sessiyasına (COP30) hazırlıq çərçivəsində Braziliya və Konvensiya katibliyi ilə sıx əməkdaşlıq edərək bir sıra tədbirlər təşkil edir və əsas məsələlərin müzakirəsini başladır.
Bu barədə “Report”un Qazaxıstan bürosunun sualına cavab olaraq Azərbaycan Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi, COP29-un prezidenti Muxtar Babayev bildirib.
O qeyd edib ki, COP29 komandası COP30-a fəal şəkildə hazırlaşır: "Bu ilin noyabr ayına qədər COP-a sədrlik Azərbaycana məxsusdur. Müvafiq olaraq, Braziliya tərəfi və Konvensiya katibliyi ilə birlikdə çox sayda tədbirlər, çox sayda məsələlər həyata keçiririk".
"İndi biz çalışırıq ki, bütün ölkələr iqlim dəyişikliklərinin risklər daşıdığı fikrində bir olsun. Təkcə iqlim dəyişikliklərinin təsirlərini yumşaltmaq üçün deyil, həm də onların qarşısını almağı bacarmaq üçün investisiyalar yatırılmalıdır”, - M.Babayev əlavə edib.скачать dle 11.3