Azərbaycanın meşə fondunda tikinti işlərinin aparılması qaydaları dəyişdirilir
Bununla bağlı Meşə Məcəlləsində, Mülki Məcəllədə, Vergi Məcəlləsində, Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsində, “İcra haqqında” və “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” qanunlarda dəyişiklik edilməsi təklif olunur.
Müvafiq qanun layihəsi Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin bu gün keçirilmiş iclasında müzakirə edilib.
İclasda qeyd olunub ki, qanun layihəsi “Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” 30 may 2023-cü il tarixli qanunun icrası və qanunvericilikdə olan normalar arasında uyğunluğun təmin edilməsi məqsədilə hazırlanıb. Bu qanunla şəhərsalma və tikinti fəaliyyəti sahəsində müvafiq qərarların qəbul edilməsini təmin etmək məqsədi ilə Şəhərsalma və tikinti fəaliyyətinin vahid informasiya təminatı sisteminin (Sistem) elektron formada təşkil olunması və bu sahədə icraatın (tikintiyə icazə, tikintinin istismarına icazə, texniki şərtlərin verilməsi, məlumatlandırma icraatı çərçivəsində tikilmiş tikinti obyektləri barədə məlumatın təqdim edilməsi və sair) 2024-cü il yanvarın 1-dən həmin Sistem üzərindən elektron qaydada həyata keçirilməsi təsbit və təmin edilib.
Həmçinin Sistemin formalaşdırılmasının, aparılmasının və digər dövlət orqanlarının (qurumlarının) informasiya ehtiyatları və sistemləri ilə inteqrasiyasının, Sistem vasitəsilə müraciətlərin qəbulunun, emalının və cavablandırılmasının hüquqi, təşkilati və texnoloji əsaslarını müəyyən etmək məqsədilə ölkə Prezidentinin 2023-cü il 27 dekabr tarixli fərmanı ilə “Şəhərsalma və tikinti fəaliyyətinin vahid informasiya təminatı sisteminin Əsasnaməsi” təsdiq edilib və müvafiq olaraq 2024-cü il yanvarın 1-dən (“Şəhərsalma Nəzarəti” altsistemi vasitəsilə yerinə yetiriləcək hərəkətlərlə bağlı müddəaları isə 2026-cı il yanvarın 1-dən) qüvvəyə minib. Elektron sistem rəqəmsal texnologiyalardan istifadə yolu ilə şəhərsalma və tikinti fəaliyyəti sahəsində xidmətlər göstərilməsində əlçatanlığın, şəffaflığın və operativliyin təmin edilməsinə, habelə bu sahədə nəzarətin effektivliyinin artırılmasına xidmət edir.
Beləliklə, qeyd olunan normativ hüquqi sənədlərin qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar tikinti sahəsində icraatlar yalnız Sistemdə həyata keçirilir və bütün qərarlar, məlumatlar Sistemdə formalaşır və zəruri məlumatların poçtla göndərilməsinə ehtiyac olmadan şəhərsalma və tikinti fəaliyyətinin vahid informasiya təminatı sistemi vasitəsilə elektron qaydada verilməsi təmin edilir. Sistem Elektron Hökumət İnformasiya Sisteminə inteqrasiya etdiyindən bütün tikinti obyektləri barədə məlumatların heç bir vaxt tələb edilmədən dərhal Sistemin strukturuna daxil olan Tikintilərin Dövlət Reyestrinə ötürülməsi təmin edilir. Eyni zamanda tikintiyə icazə Sistemdə formalaşdığından onların “surəti”nin təqdim edilməsi tələbi də ləğv edilib.
Qeyd olunanlar nəzərə alınmaqla, qanun layihəsində göstərilən qanunlarda dəqiqləşdirmə və uyğunlaşdırma xarakterli düzəlişlər edilir. Buraya məlumatların “sifarişli poçtla göndərilməsi”nə, “sənədlərin surəti”nə dair müddəaların müvafiq qanunlardan çıxarılması, məlumatların Tikintilərin Dövlət Reyestrinə ötürülməsi qaydasını müəyyən edən normalarda texniki xarakterli dəyişikliklərin edilməsi və sair aiddir.
Eyni zamanda meşə fondunda tikinti işlərinin aparılmasının tikinti sahəsində formalaşmış qanunvericiliklə uzalaşdırılması məqsədilə bu sahədə tikinti işlərinin Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsinə, “Ətraf mühitin mühafizəsi haqqında” qanuna, dağ-mədən işlərinin aparılmasının isə “Yerin təki haqqında” qanuna uyğun həyata keçirilməsinə dair müddəa əlavə edilir.скачать dle 11.3

Милли Меджлис рассмотрит вопрос об изменениях в правила строительных работ в лесном фонде
Милли Меджлис Азербайджана рассмотрит вопрос о внесении изменений в правила проведения строительных работ в лесном фонде страны.
Поправки предлагается внести поправки в Лесной, Гражданский, Налоговый и Градостроительный кодексы, законы "Об исполнительном производстве" и "О государственном реестре недвижимого имущества". Законопроект был обсужден сегодня на заседании комитета по аграрной политике Милли Меджлиса.
Документ подготовлен в целях исполнения закона "О внесении изменений в Градостроительный кодекс" от 30 мая 2023 года и обеспечения соответствия между нормами действующего законодательства. Этим законом предусмотрена организация Единой информационной системы градостроительной и строительной деятельности в электронной форме.
С 1 января 2024 года производство в этой сфере (выдача разрешений на строительство, разрешений на эксплуатацию построенных объектов, предоставление технических условий, представление информации о построенных объектах в рамках информационного производства и т.д.) ведется в электронном виде через данную систему.
Кроме того, указом президента страны от 27 декабря 2023 года утверждено "Положение о Единой информационной системе градостроительной и строительной деятельности". Соответственно, положение вступило в силу с 1 января 2024 года.
Таким образом, в связи со вступлением в силу указанных нормативных правовых актов, производство в строительной сфере осуществляется только в единой системе, все решения и информация также формируются в ней.
Поскольку система интегрирована с информационной системой "Электронное правительство", обеспечивается немедленная передача информации обо всех строительных объектах в Государственный реестр строений, входящий в структуру системы, без какого-либо требования времени. В то же время, поскольку разрешение на строительство формируется в системе, требование о предоставлении "копии" также отменяется.
С учетом вышеизложенного, в законопроект вносятся уточняющие и согласующие поправки в указанные законы.
В то же время, в целях согласования проведения строительных работ в лесном фонде со сложившимся законодательством в сфере строительства, добавляется положение об осуществлении строительных работ в этой области в соответствии с Градостроительным кодексом, законом "Об охране окружающей среды", а проведение горных работ - в соответствии с законом "О недрах".скачать dle 11.3