Rəcəb Tayyib Ərdoğan: "Ankara, Bakı və İslamabad arasında həmrəylik seçim məsələsi deyil"
"Türkiyə, Azərbaycan və Pakistan Avrasiyanın təhlükəsizlik, iqtisadiyyat, enerji və ərzaq sahələrində çoxsaylı çağırışların mövcud olduğu strateji əhəmiyyətli hissələrində yerləşir. Burada baş verənlərin fonunda ölkələrimiz arasında həmrəylik və atılan birgə addımlar seçim məsələsi deyil, zəruri ehtiyacdır".
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu fikri Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Pakistanın Baş naziri Məhəmməd Şahbaz Şərif ilə Zirvə görüşündə ifadə edib.
Türkiyə Prezidenti bildirib ki, üç ölkənin Xarici İşlər nazirliklərinə Ankara, Bakı və İslamabad arasında gələcək əməkdaşlıq üçün struktur bazanın formalaşdırılması istiqamətində addımlar atmaq tapşırılıb.
"Ölkələrimiz arasında ticarət, investisiya, nəqliyyat, enerji, hərbi-sənaye kompleksi və terrorizmlə mübarizə sahələrində birgə dialoq gündəliyinə dair çərçivələr hazırlanacaq", - deyə Ərdoğan vurğulayıb.
Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyə, Azərbaycan və Pakistan liderlərinin üçtərəfli Zirvə görüşlərinin mütəmadi keçiriləcəyini bildirib.
"Bundan başqa, nazirlər səviyyəsində görüşlər də planlaşdırılır", - deyə o qeyd edib.
Türkiyə lideri nəqliyyat sektorunu üçtərəfli əməkdaşlığın strateji sahələrindən biri adlandırıb, həmçinin Ankara, Bakı və İslamabad arasında dialoqun üç ölkənin xalqlarına fayda verəcəyinə əminliyini ifadə edib.скачать dle 11.3

Президент Турции: Солидарность и сотрудничество Анкары, Баку и Исламабада - насущная необходимость
Турция, Азербайджан и Пакистан расположены в стратегически значимых частях Евразии, где имеют место многочисленные вызовы, в том числе, в сферах безопасности, экономики, энергетики и в продовольственной области. На фоне происходящего солидарность и совместные шаги наших стран - это не вопрос выбора, а насущная необходимость.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на саммите с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Пакистана Мухаммадом Шахбазом Шарифом.
Президент Турции сообщил, что министерствам иностранных дел трех стран поручено предпринять шаги по формированию структурной основы дальнейшего сотрудничества Анкары, Баку и Исламабада. "Будут разработаны рамки Видения совместной повестки диалога наших стран, в том числе в сферах торговли, инвестиций, транспорта, энергетики, военно-промышленного комплекса и борьбы с терроризмом", - сказал Эрдоган.
Турецкий лидер сообщил, что трехсторонние саммиты лидеров Турции, Азербайджана и Пакистана будут проводиться на периодической основе. Кроме того, планируется проведение встреч на уровне министров, отметил Эрдоган. Он назвал транспортную сферу одним из стратегических направлений трехстороннего сотрудничества.
Президент Турции выразил уверенность в том, что диалог Анкары, Баку и Исламабада принесет пользу народам трех стран.скачать dle 11.3