Bakıda məktəbdə QALMAQAL - Video
"Direktor Ülviyyə Aslanova sinfin bağlanmaması üçün valideynlərdən pul tələb edir. Etiraz edən valideynləri hədələyir".
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, bu iddiaları Bakının Sabunçu rayonu, 170 saylı orta məktəbin 2 d sinfinin valideynləri səsləndiriblər.
Valideynlər bildiriblər ki, məktəb rəhbərliyi üzrlü səbəbdən kiçik summativ qiymətləndirmə (KSQ) yazmayan şagirdlərin yenidən KSQ yazması üçün də eyni addımı atmaqdan çəkinmir.
İddialara görə, direktorun sinif rəhbəri ilə münasibəti yaxşı olmadığı üçün 2 d sinfinin həm şagirdlərini, həm də valideynlərini cəzalandırır.
Valideynlər problemin həlli üçün müvafiq qurumlara müraciət də ediblər.
Məsələ ilə bağlı 170 nömrəli tam orta məktəbdən bildirilib ki, 2 d sinfində 3 şagird fevral ayından etibarən təhsildən yayınır. II yarımil ərzində şagirdlər dərsə gəlmədiyi üçün heç bir KSQ-də də iştirak etməyib və qiymətləndirilməyiblər.
Uşaqların davamiyyət problemlərinə görə dəfələrlə valideynlərinə xəbərdarlıq olunub. Uşaqların təhsildən yayındırılmasının qarşısının alınması üçün Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyətinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla iş komissiyasına və Sabunçu Rayon Polis İdarəsinə rəsmi məktub göndərilib.
Həmçinin məktəb rəhbərliyi və icra nümayəndəliyi tərəfindən məsələ ilə bağlı valideynlərlə evlərində də görüş zamanı müvafiq söhbət aparılıb. Digər iddialar əsassız və böhtan xarakterlidir.
Bakı Şəhər Təhsil İdarəsindən isə bildirilib ki, qeyd edilən məsələ ilə bağlı araşdırma aparılacaq. Nəticəsi barədə ictimaiyyətə məlumat veriləcək.

Скандал в бакинской школе: директор вымогает деньги у родителей учеников? - Видео
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, по словам родителей учащихся 2-го "Д" класса, директор школы требует от них деньги, чтобы не закрывать класс, и угрожает тем, кто отказывается платить.
Более того, родители заявляют, что директор также берет деньги за возможность пересдачи малого суммативного оценивания (МСО) для учеников, пропустивших его по уважительной причине. Якобы таким образом она "наказывает" и учащихся, и их родителей из-за плохих отношений с классным руководителем 2-го "Д".
В соответствующие структуры уже направлена жалоб в связи с данным вопросом. В школе №170 заявили, что с февраля месяца трое учеников 2-го "Д" класса регулярно пропускают занятия.
"Из-за низкой посещаемости они не прошли МСО за II полугодие и не были оценены. Родителей неоднократно предупреждали о проблемах с посещаемостью детей. Для предотвращения уклонения детей от образования было направлено официальное письмо в Комиссию по делам несовершеннолетних Исполнительной власти Сабунчинского района и в Сабунчинское районное управление полиции.
Также руководство школы и представители ИВ провели соответствующую беседу с родителями во время встречи у них дома. Другие обвинения необоснованны и носят клеветнический характер", - сказали в образовательном учреждении.
В Управлении образования города Баку отметили, что в связи с указанным вопросом будет проведено расследование и общественность будет проинформирована о его результатах.