İlham Əliyev Laçın kanat yolunun təməlini qoydu - FOTO
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev dövlətimizin başçısına görüləcək işlər barədə məlumat verdi.
Laçının füsunkar təbiəti, turizm imkanları nəzərə alınaraq rayonda turizm infrastrukturunun qurulmasına da xüsusi diqqət yetirilir. Bu məqsədlə yaradılan Laçın kanat yolu şəhərin Bulvar ərazisində yerləşəcək və iki hissədən ibarət olacaq. Kanat yolunun hündürlüyü 300 metr, xəttinin uzunluğu isə 1720 metr olacaq, hərəkət müddəti 6 dəqiqə təşkil edəcək. Ümumilikdə 17 kabindən ibarət kanat yolu saatda 800 sərnişinə xidmət edə biləcək. Kanat yolunun yerləşdiyi, uzunluğu 2 kilometrə yaxın olan Bulvar ərazisi bu gün həm yerli sakinlərin, həm də turistlərin sevimli məkanlarından biridir.
İşğaldan azad olunduqdan sonra qısa zamanda bərpa edilən Laçında çox mühüm sosial-infrastruktur layihələri həyata keçirilməkdədir. Bu xüsusda Laçında turizm infrastrukturuna xüsusi diqqət yetirilir.

Президент Ильхам Алиев заложил фундамент Лачынской канатной дороги - ФОТО
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев проинформировал главу государства о предстоящей работе.
С учетом живописной природы, туристических возможностей Лачына особое внимание уделяется созданию туристической инфраструктуры в районе. Создаваемая с этой целью Лачынская канатная дорога расположится в Бульварной зоне города и будет состоять из двух частей. Высота канатной дороги составит 300, длина линии - 1 720 м, время движения - 6 минут. Канатная дорога, состоящая в целом из 17 кабин, сможет обслуживать 800 пассажиров в час. Бульварная зона протяженностью около 2 км, где расположена канатная дорога, сегодня является одним из любимых мест отдыха как местных жителей, так и туристов.
В Лачыне, который был восстановлен в короткие сроки после освобождения от оккупации, реализуются очень важные социально-инфраструктурные проекты. При этом особое внимание уделяется созданию туристической инфраструктуры.