Arayik Arutyunyan işğal edilmiş ərazilərdə qəbiristanlıqların dağıdılmasını barbarlıq adlandırdı
Bu gün Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində Arayik Arutyunyanın yer aldığı videomaterial nümayiş etdirilib və o, dövlət ittihamçılarının suallarını cavablandırıb.
Videokadrlarda təqsirləndirilən şəxsin Samvel Karapetyanla birgə tankın üzərində oturub durbinlə ərazini müşahidə etdiyi görünür.
Dövlət ittihamını müdafiə edən prokurorların suallarını cavablandıran A.Arutyunyan videomaterialda danışdıqlarını yalan adlandırıb, bu fikirləri qardaşının adından səsləndirdiyini deyib.
O, Güllücə kəndinin (Ağdam rayonunun kəndidir - red.) tutulması barədə videoda səsləndirdiyi fikirlərlə bağlı isə bildirib: "Biz Güllücəyə girdik deyəndə 8-ci alayı nəzərdə tuturdum".
Məhkəmə prosesində nümayiş olunan fotoşəkillərin bəzilərində Arayik Arutyunyan özünü tanıyıb. Şəkillərin əksəriyyətində o, hərbi formada görünür.
Baş prokurorun xüsusi tapşırıqlar üzrə köməkçisi Tuqay Rəhimli təqsirləndirilən şəxsə BMT-nin qətnamələrinin niyə icra olunmaması barədə suallar verib.
O, suallara cavabında deyib: "Bu barədə qərar var idi. Amma niyə yerinə yetirilməməsini bilmirəm. Mən Levon Ter-Petrosyanla da görüşmüşdüm. Başa düşdüm ki, yekdillik olmayıb".
Dövlət ittihamçısı Vüsal Abdullayevin suallarını cavablandıran təqsirləndirilən şəxs 2018-2019-cu illərdə Ermənistanla keçmiş qondarma qurum arasında keçirilən iki iclasın birində iştirak etdiyini bildirib və deyib: "2020-ci ilin may ayında "prezident" vəzifəsini qəbul etdim. İyun ayında Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyandan xahiş etmişəm ki, iclas çağırsın. İstəyirdim ki, Azərbaycanla danışıqlar olsun, yekun razılığa gəlinsin. Həmin söhbətin içində BMT-nin dörd qətnaməsi də var idi".
Dövlət ittihamçısı Vüsal Əliyevin Azərbaycanın vaxtilə işğal edilmiş ərazilərinin talanması barədə sualına cavab verən A.Arutyunyan qəbiristanlıqların dağıdılmasını barbarlıq adlandırıb.
Qeyd edək ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, onu zorla saxlama və digər çoxsaylı cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən Ermənistan Respublikasının vətəndaşlarının məhkəməsi mayın 26-da davam etdiriləcək.скачать dle 11.3

Араик Арутюнян назвал варварством разрушение кладбищ на ранее оккупированных территориях
На продолжившемся судебном процессе в Бакинском военном суде представлен видеоматериал с участием Араика Арутюняна, он ответил на вопросы государственных обвинителей.
На кадрах видно, как обвиняемый сидит вместе с Самвелом Карапетяном на танке и наблюдает за территорией через бинокль.
Отвечая на вопросы прокуроров, поддерживающих государственное обвинение, Арутюнян назвал ложью свои высказывания в видеоматериале, заявив, что озвучивал эти мысли от имени своего брата.
Относительно своих высказываний в видео о захвате села Гюллюджа (село Агдамского района - ред.) он заявил: "Когда я говорил, что мы вошли в Гюллюджа, я имел в виду 8-й полк".
На некоторых фотографиях, продемонстрированных в ходе судебного процесса, Араик Арутюнян узнал себя. На большинстве фотографий он изображен в военной форме.
Помощник генпрокурора по особым поручениям Тугай Рагимли задал обвиняемому вопросы о том, почему не выполнялись резолюции ООН.
Арутюнян в ответ сказал: "По этому поводу было решение. Но почему оно не выполнялось, я не знаю. Я также встречался с Левоном Тер-Петросяном. Я понял, что не было единогласия".
Отвечая на вопросы государственного обвинителя Вюсала Абдуллаева, обвиняемый сообщил, что участвовал в одном из двух заседаний, проведенных между Арменией и бывшим самопровозглашенным образованием в 2018-2019 годах, и добавил: "В мае 2020 года я вступил в должность "президента". В июне я попросил премьер-министра Армении Никола Пашиняна созвать заседание. Я хотел, чтобы были переговоры с Азербайджаном, чтобы было достигнуто окончательное соглашение. В том разговоре речь шла и о четырех резолюциях ООН".
Отвечая на вопрос государственного обвинителя В.Алиева о разграблении ранее оккупированных территорий Азербайджана, Арутюнян назвал разрушение кладбищ варварством.скачать dle 11.3