Qubada elektrik dirəkləri AŞDI: 20-dən çox kənd işıqsız qaldı - VİDEO
Elektrik dirəkləri aşıb, transformatorlar sıradan çıxıb. Seldən sonra yaranan problem hələ də qalmaqdadır.
Xəzər TV-yə istinadən məlumat verir ki, Qubanın rayon mərkəzindən 80 km məsafədə yerləşən Qarxun kəndində bu günədək elektrik enerjisi yoxdur. Sakinlər 24 gündür ki, işıqsız qalıblar.
Aprel ayının ortasında güclü qar və yağıntılar səbəbindən Qarxunla Adur kəndləri arasındakı 40 elektrik dirəyi aşıb, kəndin yeganə transformatoru da sıradan çıxıb.
Qarxunda, həmçinin sel suları yollara da ziyan vurub. Kəndin yolu yalnız bir neçə gün əvvəl qismən açılıb. Lakin enerji xətləri hələ də bərpa edilməyib.
Məsələ ilə bağlı Quba Rayon İcra Hakimiyyətindən bildiriblər ki, təkcə Qarxun kəndində deyil, hazırda Quba rayonunda 20-dən çox kənddə işıq yoxdur. Elektrik dirəklərinin və yolların bərpası istiqamətində işlər görülür. Briqadalar ərazilərə cəlb olunublar. Qarxun kəndində də problem yaxın günlərdə həllini tapacaq.

Свыше 20 сел Губинского района остаются без электричества после ливней - ВИДЕО
Ливневые дожди и селевые потоки, наблюдавшиеся на территории страны некоторое время назад, привели к серьезным последствиям, которые до сих пор не устранены.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, в селе Гархун, расположенном в 80 км от Губы, уже 24 дня нет электроэнергии. Жители остаются без света с тех пор, как в середине апреля сильные снегопады и осадки привели к падению 40 электрических столбов между селами Гархун и Адур, а также вывели из строя единственный трансформатор села. Паводковые воды также повредили дороги, и доступ в село был восстановлен лишь несколько дней назад. Линии электропередач до сих пор не восстановлены.
Как заявили в Исполнительной власти Губинского района, проблема с электроснабжением затронула не только Гархун, но и более 20 других населенных пунктов района. В настоящее время ведутся работы по восстановлению электрических столбов и дорог. Бригады уже направлены в районы, и проблема в селе Гархун будет решена в ближайшие дни.