Azərbaycan Mərkəzi Bankı bank hesablarının açılması qaydalarında dəyişiklik edib
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) "Bank hesablarının açılması, aparılması və bağlanması Qaydası"na bir sıra dəyişikliklər edilib.
Məlumata görə, AMB-nin İdarə Heyəti sədrinin 8 aprel 2025-ci il tarixli qərarındakı yeniliklərə əsasən, elektron pul təşkilatları və ödəniş xidmətləri ilə bağlı yeni cari hesab növləri əlavə olunub.
Belə ki, fiziki şəxslər üçün bank hesablarının məsafədən açılması prosesində gücləndirilmiş elektron imza, video zəng və video çəkilişlə identifikasiya metodlarına dair tələblər dəqiqləşdirilib. Həmçinin mədaxil əməliyyatlarına limitlər müəyyən olunub və bu limitlərdən artıq əməliyyatlar üçün əlavə identifikasiya tələb ediləcək.
Qaydaya əlavə olunan bəndlərlə banklar əvvəlki hesab sahibinin təqdim etdiyi sənədlərə güvənərək yeni hesablar aça biləcək. Bundan başqa, "SWIFT" ifadəsi "BIC" ilə əvəz olunub və bəzi texniki düzəlişlər aparılıb.скачать dle 11.3

ЦБА внес изменения в правила открытия банковских счетов » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) внес ряд изменений в "Порядок открытия, ведения и закрытия банковских счетов".
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Центробанк.
Согласно решению председателя Правления ЦБА от 8 апреля 2025 года, в документ добавлены новые типы текущих счетов, связанные с электронными денежными организациями и платёжными услугами.
Для физических лиц уточнены требования к дистанционному открытию банковских счетов, включая использование усиленной электронной подписи, видеозвонка и видеозаписи для идентификации.
Также установлены лимиты на операции по внесению средств, и для операций, превышающих эти лимиты, потребуется дополнительная идентификация.
Согласно новым пунктам, банки смогут открывать новые счета, основываясь на документах предыдущего владельца счета. Кроме того, термин SWIFT заменен на BIC, а также внесены некоторые технические корректировки.скачать dle 11.3