Azərbaycana gətirilən 24 ton banan məhv edildi - FOTO
Ekvadordan və İrandan Azərbaycana gətirilən banan və ərik dənəsi partiyalarında uyğunsuzluq aşkarlanıb.
AQTA əməkdaşları "Aferol Qida" MMC-nin Ekvadordan idxal etdiyi 24 ton banan məhsuluna baxış keçirən zaman aşkar korlanma (çürümə) halı aşkarlanıb.
"Yedcon 2024" MMC-nin İrandan idxal etdiyi "Bazargani Mobin Artın Nikan" şirkətinin istehsalı olan 320 kq ərik dənəsindən götürülmüş nümunələrin müayinəsi nəticəsində isə "Aflatoksin B1"in miqdarının normadan artıq olduğu müəyyən edilib.
Faktla bağlı istehlaka yararsız məhsulların gömrük ərazisinin hüdudlarından kənara çıxarılması, məhv edilməsi və ya utilizasiyası barədə qərar qəbul edilərək, məhsul partiyaları məhv edilib.

В Азербайджан привезли гнилые бананы - ФОТО
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу агентства, сотрудники АПБА при осмотре 24 т бананов, ввезенных ООО Aferol Qida из Эквадора, обнаружили явные признаки гниения продукции.
При анализе образцов из партии абрикосовых косточек весом 320 кг, импортированных ООО Yedcon 2024 из Ирана от производителя Bazargani Mobin Artın Nikan, выяснилось, что содержание афлатоксина B1 превышает допустимые нормы.
В связи с фактами выявленных нарушений АПБА приняло решение о вывозе непригодных для потребления продуктов за пределы таможенной территории, их уничтожении или утилизации. Соответствующие партии были ликвидированы.