DTX-nin həbs etdiyi hakerin tanınmış kibercinayətkar dəstə ilə əlaqəsi olub? - MƏHKƏMƏ
Yasamal Rayon Məhkəməsində hakim Rəşad Cavadzadənin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxsin vəkili məhkəmədə işə yeni qoşulduğu üçün müvəkkilinin yenidən ifadə verməsini xahiş edib.
Tural Əliyev ifadəsində bildirib: "Ultra Technologies" MMC-nin serverinə qanunsuz şəkildə müdaxiləyə cəhddə özümü təqsirli bilirəm. Mən sadəcə istəmişəm ki, bu aləmdə nüfuz qazanım. Onun üçün də təcrübəli şəxslərin ətrafında olmuşam. Eyni zamanda, müxtəlif şirkətlərin serverlərinin təhlükəsizliyini yoxlamışam".
Təqsirləndirilən şəxs "Ultra Technologies" MMC-nin sistemlərinə qanunsuz müdaxilə etməyinə münasibətini bildirərək qeyd edib ki, onun məqsədi bu sistemi yoxlamaq olub.
"Mən ekspertəm. Yoxlamaq mənim işimdir. Bu şirkətlə forumda tanış olmuşam. Həmin forumda mənim kimi yüzlərlə şəxs iştirak edirdi. Yoxlama zamanı orada boşluqların olduğunu gördüm. "Ultra Technologies" MMC-nin serverlərinə gizli daxil olmamışam. Yoxlama aparmışam. Lakin giriş hələ də cihazımda qalmışdı. Cihaz yenidən aktiv olduğu zaman avtomatik daxil olub".
Tural Əliyev istifadə etdiyi kiberproqlamların audit tipli olmaqla yanaşı, sistemlərdə olan boşluqları müəyyən edib şirkətlərə müəyyən məlumatlar verilməsi üçün istifadə etdiyini bildirib.
"Mənim hazırladığım proqram Azərbaycan üçün böyük layihə idi. Bunun üçün özümü tanıtmalı idim. Hazırladığım proqram təminatı barədə "İdrak" şirkətinin prezidenti Hikmət Abdullayevə də məlumat vermişəm. Həmin proqram təminatını özümə məxsus avadanlıqda saxlayırdım".
Bunlarla yanaşı, məhkəmə istintaqı zamanı o da müəyyən olunub ki, təqsirləndirilən "User Elşən" adlı şəxslə əlaqə saxlayaraq şirkətlərin sisteminə müdaxilələrlə bağlı müzakirələr aparıb. Məxfilik üçün VPN-dən istifadə olunub.
O, kiberproqramlar vasitəsilə İsrail və ABŞ-yə məxsus şirkətlərin müəyyən məlumatlarını da əldə edib.
Həmçinin təqsirləndirilən şəxsin "Alfa Black Cat" kibercinayətkar dəstə ilə də əlaqəsi olub. Belə ki, Tural Əliyev 2023-cü ilin sonlarında "Karnaval" ləqəbli şəxslə əlaqə saxlayıb və ona bir şirkətin giriş məlumatlarını 500 dollara satıb. Ödənişi də kriptovalyuta şəklində alıb.
Eyni zamanda, təqsirləndirilən şəxs Argentinada yerləşən dəniz şirkətinin məlumatlarını fərdi şəxslərə satıb.
Məhkəmə prosesi mayın 1-də davam etdiriləcək.
Qeyd edək ki, Tural Əliyev Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılıb. Təqsirləndirilən şəxsə Cinayət Məcəlləsinin 271.2.1 (kompüter sisteminə qanunsuz daxil olma), 272.2.1 (kompüter məlumatlarını qanunsuz ələ keçirmə) və 273-1.1-ci (kibercinayətlərin törədilməsi üçün hazırlanmış vasitələrin dövriyyəsi) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.
İttihamda deyilir ki, təqsirləndirilən şəxs 4 il ərzində yerli və xarici fiziki və hüquqi şəxslərin mobil telefonlarına və kompüter sistemlərinə müdaxilə edib, mesajlarını oxuyub.
Bundan əlavə, Tural kiberhücumlar nəticəsində xarici şirkətlərin hamıya açıq olmayan məlumatlarına da giriş əldə edib.

Был ли арестованный СГБ хакер связан с известной киберпреступной группировкой? - СУД
На процессе адвокат подсудимого ходатайствовал о повторной даче показаний его подзащитным, поскольку он недавно присоединился к рассмотрению дела в суде.
Турал Алиев в своих показаниях заявил: "Я признаю себя виновным в попытке незаконного вмешательства в сервер ООО Ultra Technologies. Я просто хотел завоевать авторитет в этой сфере. Поэтому находился в обществе опытных людей. В то же время я проверял безопасность серверов различных компаний".
Комментируя свое незаконное вмешательство в системы ООО Ultra Technologies, обвиняемый отметил, что его целью была проверка этой системы.
"Я эксперт. Проверка - это моя работа. Я познакомился с этой компанией на форуме. В нем участвовали сотни таких же, как я. Во время проверки я увидел, что там есть пробелы. Я не заходил тайно на серверы ООО Ultra Technologies, а проводил проверку. Но логин все еще оставался на моем устройстве. Когда устройство снова активировалось, оно автоматически вошло в систему", - рассказал он.
Турал Алиев заявил, что использовал киберпрограммы аудиторского типа для выявления пробелов в системах и предоставления определенной информации компаниям.
"Программа, которую я разработал, была большим проектом для Азербайджана. Для этого мне нужно было заявить о себе. Я также информировал президента компании İdrak Хикмета Абдуллаева о разработанном программном обеспечении, которое я хранил на собственном оборудовании", - дополнил он.
Кроме того, в ходе судебного следствия было установлено, что обвиняемый контактировал с лицом под именем User Elşən и обсуждал вмешательства в системы компаний. Для конфиденциальности использовался VPN.
Он также получил определенную информацию от израильских и американских компаний с помощью киберпрограмм.
Также у обвиняемого была связь с киберпреступной группировкой Alfa Black Cat. Так, в конце 2023 года Турал Алиев связался с человеком с прозвищем "Карнавал" и продал ему данные для входа в систему одной компании за 500 долларов. Оплату он получил в криптовалюте.
В то же время обвиняемый продавал информацию о морской компании, расположенной в Аргентине, частным лицам.
Процесс продолжится 1 мая.
Напомним, Турал Алиев был задержан в результате спецоперации Службы госбезопасности. Ему предъявлено обвинение по статьям 271.2.1 (неправомерный доступ к компьютерной системе, совершенный повторно), 272.2.1 (неправомерное завладение компьютерной информацией, совершенное повторно) и 273-1.1 (оборот средств, изготовленных для совершения киберпреступлений)) Уголовного кодекса Азербайджана.
Отмечается, что обвиняемый в течение 4 лет входил в мобильные телефоны и компьютерные системы местных и иностранных физических и юридических лиц, читал их сообщения.