Azərbaycanda cütlük insanların yazışmalarını ələ keçirərək satıb
Azərbaycanda insanların "WhatsApp" yazışmalarını qanunsuz olaraq izləyən şəxslər cinayət məsuliyyətinə cəlb ediliblər.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Sumqayıt şəhər sakini 2000-ci il təvəllüdlü M.Məcidov və yaşıdı Qazax rayon sakini S.İbrahimovaya Cinayət Məcəlləsinin 182-ci (hədə-qorxu ilə tələb etmə) maddəsi ilə iş açılıb.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, M.Məcidov informasiya texnologiyaları sahəsində çalışıb və bir müddət əvvəl həmin qadınla qeyri-rəsmi ər-arvad münasibətində yaşamağa başlayıb. Onlar "Instagram" sosial şəbəkəsində "Günay Ağayeva" adlı səhifə yaradaraq "WhatsApp" yazışmalarının izlənməsi və şifrələnmənin qırılması xidmətləri təklif ediblər.
Bundan sonra həmin şəxslər çox sayda müraciət alıblar. Vətəndaşlar "WhatsApp" yazışmalarını izləmək istədikləri şəxslərin nömrələrini saxta səhifəyə göndərərək xidmətə maraq göstəriblər və onlar üçün əhəmiyyət kəsb edən şəxslərin mobil nömrələrini səhifəyə yazıblar. Cütlük də kart nömrəsi göndərərək pul müqabilində bu xidməti göstərib.
Onlar bir nömrə ilə iki telefonda "WhatsApp" proqramının yüklənməsi və digər texnoloji addımlarla tanımadıqları şəxslərin şəxsi həyatına dair yazışmaları müxtəlif qiymətlərə "müştəri"lərə satıblar.
Lakin daha sonra sevgililər bəzi "müştəri"ləri şantaj etməyə başlayıblar. Cütlük vətəndaşların şəxsi yazışmalarını izlədiklərini deyəcəkləri hədəsi ilə eyni adamlardan yenidən pul tələb edərək almağa başlayıblar. Bu yolla qadınla kişi bir neçə vətəndaşdan 200, 400 və sair məbləğlərdə pulu hədə-qorxu yolu ilə alaraq ələ keçiriblər.
Şantaj olunduqlarını görən vətəndaşlar daha sonra polisə müraciət ediblər və cinayət işi açılıb.
Cinayət işinə Sumqayıt Ağır Cinayətlər Məhkəməsində baxılıb. Məhkəmədə təqsirləndirilən şəxslər etdikləri əməlin cinayət olduğunu bilmədiklərini deyiblər. Məhkəmənin hökmü ilə hər iki şəxsə 5 il həbs cəzası verilib. Ev dustaqlığında saxlanılan M.Məcidov aprelin 3-də məhkəmə zalındaca həbs edilib. S.İbrahimovanın cəzasının icrası isə öhdəliyindəki azyaşlı uşaqların yetkinlik yaşına çatmasınadək təxirə salınıb.скачать dle 11.3

Instagram-афера в Азербайджане: пара зарабатывала на взломе WhatsApp и шантаже
В Азербайджане женщина вместе со своим возлюбленным, работающим в сфере информационных технологий, создала страницу в Instagram под названием "Гюнай Агаева" и предлагала услуги по отслеживанию переписки в WhatsApp и взлому шифрования.
Как сообщает Qafqazinfo, граждане, желавшие отслеживать переписку в WhatsApp интересующих их лиц, отправляли номера телефонов на фейковую страницу и пользовались услугой, указывая мобильные номера значимых для них людей. Пара, в свою очередь, отправляла номер карты и за деньги оказывала эту услугу.
Используя возможность установки приложения WhatsApp на двух телефонах с одним номером и другие технологические методы, они продавали переписку из личной жизни незнакомых людей клиентам по разным ценам.
Впоследствии возлюбленные начали шантажировать некоторых "клиентов". Пара, угрожая рассказать об отслеживании их личной переписки, повторно требовала и получала от этих же людей деньги. Таким образом, женщина и мужчина путем угроз получили от нескольких граждан суммы в 200, 400 и более манатов.
Решением суда оба были приговорены к 5 годам лишения свободы. Находившийся под домашним арестом М.Маджидов был арестован в зале суда 3 апреля. Исполнение наказания его возлюбленной С.Ибрагимовой отложено до достижения совершеннолетия ее несовершеннолетними детьми, находящимися на ее попечении.скачать dle 11.3