Minsklə İrəvan arasında yeni gərginlik: Paşinyan Müqəddəs Qriqori Kilsəsinin açılışına çağırılmayıb
Ermənistan tərəfi Minskdə Müqəddəs Maarifləndirici Qriqori Erməni Kilsəsinin bərpasından sonra açılış mərasiminə - təqdisinə dəvət almayıb.
Bu barədə Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyindən məlumat verilib.
Bir qədər əvvəl Ermənistan mediası Belarus paytaxtı Minskdəki Müqəddəs Maarifləndirici Qriqori Erməni Kilsəsinin 2025-ci ilin mayında təqdis olunacağı barədə məlumat paylaşıb.
Bununla bağlı erməni jurnalistlər Ermənistanın baş nazirinin ofisinə sorğu göndəriblər, baş nazir və ya digər yüksək rütbəli şəxslərin məbədin təqdis edilməsində iştirak etmək üçün dəvət alıb-almadıqlarını, əgər alıblarsa, Ermənistandan Minskə kimin gedəcəyini soruşublar. Lakin cavab XİN-dən gəlib.
"Sorğunuza cavab olaraq bildiririk ki, heç bir dəvət daxil olmayıb", - deyə açıqlamada bildirilib.
Xatırladaq ki, İrəvanla Minsk arasındakı münasibətlərdə gərginlik Lukaşenkonun İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələri ilə bağlı bəyanatlarından sonra yaranıb.
Paşinyan hələ 2024-cü ilin iyununda bəyan etmişdi ki, Lukaşenko bu ölkənin lideri olduğu müddətdə heç vaxt Belarusa səfər etməyəcək. İki ölkənin xarici işlər nazirlikləri 2024-cü ilin iyununda nota mübadiləsi aparıblar, avqustda isə Lukaşenkonun növbəti sərt bəyanatından sonra Belarusun İrəvandakı səfirliyinin binasına pomidor və kartof atılıb.скачать dle 11.3

Напряжение между Минском и Ереваном: освятят армянскую церковь без армянского премьера?
Армянская сторона пока не получала приглашения на освящение армянской церкви св. Григория Просветителя в Минске.
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом сообщили в Министерстве иностранных дел Армении.
Ранее армянские СМИ писали, что армянская церковь святого Григория Просветителя в Минске будет освящена в мае 2025 года.
В связи с этим армянские журналисты направили в офис премьер-министра Армении запрос, поинтересовавшись, получали ли приглашение принять участие в освящении храма премьер-министр или другие высокопоставленные лица, и если да, то кто из Армении отправится в Минск. Однако ответ последовал из МИД республики.
"В ответ на ваш запрос сообщаем, что какого-либо приглашения не поступало", - ответили в МИД.
Напомним, напряженность в отношениях между Ереваном и Минском возникла после высказываний Лукашенко об итогах Карабахской войны.
Еще в июне 2024 года, Пашинян заявил, что никогда не посетит Беларусь, пока руководителем этой страны является Лукашенко. Внешнеполитические ведомства двух стран в июне 2024 года обменялись нотами, а в августе, после очередного резкого заявления Лукашенко, здание белорусского посольства в Ереване забросали помидорами и картошкой.скачать dle 11.3