Zaxarova: "Aİ dünyanı İkinci Dünya müharibəsindən sonra ən böyük münaqişəyə itələdiyini başa düşmür"
09.04.2025 15:22 1 431
"Avropalılar dərk etmirlər ki, onların məsuliyyətsiz hərəkətləri İkinci Dünya müharibəsindən sonra ən böyük silahlı münaqişəyə səbəb ola bilər".
-ın TASS-a istinadən verdiyi məlumata görə, bu barədə Rusiya XİN-in rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova brifinqdə bildirib.
"Brüsseldə hesab edirlər ki, Volodimir Zelenskinin mövqelərinin güclənməsinə "istəklilər koalisiyası" adlanan qurum kömək edəcək. Bu, Ukraynada münaqişədə birbaşa iştirak etməyə səbirsizlənən Şimali Atlantika alyansının üzv ölkələrinin ən radikal hissəsidir", - deyə o bildirib.
Zaxarova qeyd edib ki, onlar sammitlər təşkil edirlər, Baş Qərargah rəislərinin görüşlərini çağırırlar və eyni zamanda, dərk etmirlər ki, onların məsuliyyətsiz hərəkətləri nüvə dövlətlərinin iştirakı ilə İkinci Dünya müharibəsindən sonra ən böyük silahlı münaqişəyə səbəb ola bilər.
Rusiya XİN-in rəsmi nümayəndəsinin sözlərinə görə, əsas təşviqatçılar Böyük Britaniya və prezident Emmanuel Makronun rəhbərlik etdiyi Fransadır.
Xatırladaq ki, Parisdə martın 27-də "istəklilər koalisiyası"nın sammiti keçirilib, burada təxminən 30 ölkənin nümayəndələri Ukrayna münaqişəsi başa çatdıqdan sonra Kiyev üçün mümkün təhlükəsizlik zəmanətlərini müzakirə ediblər. Əsas mövzulardan biri Ukrayna ərazisində hərbi kontingentin potensial yerləşdirilməsi olub. ABŞ bu sammitdə iştirak etməyib.скачать dle 11.3

Захарова: ЕС не понимает, что толкает мир к крупнейшему после Второй мировой конфликту
Европейцы не отдают себе отчет, что их безрассудные действия могут привести к крупнейшему со времен Второй мировой войны вооруженному конфликту.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Как считают в Брюсселе, усилению позиций [Владимира] Зеленского будет способствовать так называемая коалиция желающих, - сказала дипломат. - Это наиболее радикальная часть стран - членов [Североатлантического] альянса, которым не терпится принять прямое участие в конфликте в Украине".
Как отметила Захарова, они созывают "саммиты, встречи начальников Генеральных штабов и при этом не отдают себя отчет в том, что их безрассудные действия могут привести к крупнейшему со времен Второй мировой войны вооруженному конфликту с участием ядерных держав".
Официальный представитель МИД РФ указала, что главными "зазывалами" выступают Великобритания и Франция во главе с президентом Эммануэлем Макроном.
В Париже 27 марта прошел саммит "коалиции желающих", на котором представители около 30 стран обсудили возможные гарантии безопасности для Киева после завершения украинского конфликта. Одной из главных тем было потенциальное размещение воинского контингента на территории Украины. США не приняли участия в этом саммите.скачать dle 11.3