28.02.2019 16:47 4 439
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi Mariya Zaxarova keçirdiyi mətbuat konfransında erməni jurnalistin rusiyalı deputatlardan ibarət nümayəndə heyətinin fevralın 26-da Bakıda keçirilən Xocalı yürüşündə iştirakı ilə bağlı sualını cavablandırıb.
O, Rusiyanın Qarabağ münaqişəsini böyük faciə hesab etdiyini deyib.
“İlk növbədə demək istərdim ki, dəhşətli Qarabağ münaqişəsi bir çox insana əzablar yaşadıb. Rusiya bu hadisəni böyük faciə hesab edib və edir. Mənə elə gəlir ki, bu, aydın mövqedir və bunu bir daha təkrar etdim. Rusiya münaqişənin sülh yolu ilə həllinin axtarışı istiqamətində çox böyük səylər təklif edir.
Dediniz ki, deputatlar bu yürüşdə iştirak ediblər. Bu iştirakın kim tərəfindən və necə təşkil olunması ilə bağlı sualı onların özlərinə vermənizi məsləhət görürəm. Rusiyanın rəsmi mövqeyi hər kəsə məlumdur”, - Zaxarova bildirib.скачать dle 11.3

Захарова об участии российских депутатов в шествии в Баку
Официальный представитель МИД России Мария Захарова ответила на вопрос армянских журналистов об участии российских депутатов во всенародном шествии в Баку, посвященном 27 годовщине Ходжалинской трагедии.
«В первую очередь, хотела бы сказать, что страшный кровавый карабахский конфликт принес множество страданий невинным людей. Россия всегда считала и продолжает считать это огромной трагедией. Я хотела бы, хотя мне кажется, это известная позиция, еще раз ее подтвердить: наша страна прилагает значительные, очень большие, решительные усилия по содействию сторонам в поиске путей урегулирования этого конфликта», - заявила М.Захарова.
«Вы сказали, что там принимали участие российские депутаты. Мне кажется, было бы справедливым относительно того, как они самоорганизовались, задать вопрос именно им, направить этот вопрос непосредственно тем, кто принимал участие в этом мероприятии. Официальная позиция России по этому вопросу всем хорошо известна», - заявила М.Захарова.скачать dle 11.3