Almaniya BMT-nin xətti ilə qaçqınların qəbulunu dayandırıb
Almaniya BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının proqramı çərçivəsində qaçqınların könüllü qəbulunu müvəqqəti olaraq dayandırıb.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Deutsche Presse-Agentur” (DPA) məlumat yayıb.
Almaniya Daxili İşlər Nazirliyi və BMT idarəsinin məlumatına görə, bu qərar hazırda Xristian Demokratik və Xristian Sosialist ittifaqları bloku ilə Almaniya Sosial Demokrat Partiyası arasında aparılan hakim koalisiya danışıqları ilə bağlıdır. İlkin məsləhətləşmələrin yekunu üzrə onlar qaçqınların könüllü qəbulu proqramlarını mümkün qədər tez başa çatdırmaq və yeni proqramlara qoşulmamaq barədə razılığa gəliblər.
Daha əvvəl Almaniya hökuməti 2024-2025-ci illərdə BMT-nin xətti ilə ümumilikdə 13 100 qaçqını Almaniya ərazisində yerləşdirməyə razılıq vermişdi. Onlardan 5 061 nəfəri artıq Almaniyaya daxil olub, onların arasında Türkiyədən olan suriyalı qaçqınlar da var.
Almaniyanın ehtimal olunan gələcək kansleri Fridrix Merts hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə miqrasiya siyasətini sərtləşdirmək niyyətində olduğunu dəfələrlə bildirib.скачать dle 11.3

Германия приостановила прием беженцев по линии ООН
Германия временно прекратила добровольный прием беженцев в рамках программы Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило Deutsche Presse-Agentur (DPA).
По данным МВД ФРГ и управление Всемирной организации, такое решение связано с переговорами о правящей коалиции, которые сейчас ведут консервативный блок Христианско-демократического и Христианско-социального союзов и Социал-демократическая партия Германии. По итогам предварительных консультаций они договорились как можно скорее завершить программы добровольного приема беженцев и не участвовать в новых.
Правительство ФРГ ранее согласилось разместить на территории Германии в 2024-2025 в общей сложности 13 100 беженцев по линии ООН. Из них 5 061 уже въехали в Германию, это в том числе сирийские беженцы из Турции.
Вероятный будущий канцлер ФРГ Фридрих Мерц неоднократно говорил о намерении значительно ужесточить миграционную политику в случае прихода к власти.скачать dle 11.3