Xəzərə tullantı su axıdan qurumun 12 min 500 manat cərimələnməsi üçün məhkəməyə müraciət edilib
Bu barədə "Report"a 11 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsinin rəisi Qafar Ağayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, Qaradağ rayonunun Lökbatan qəsəbəsində “Sədərək” və “Binə” ticarət mərkəzlərinin tullantı sularının Xəzər dənizinə axıdılması ilə bağlı sosial şəbəkələrdə yayılmış görüntüləri 11 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Xəzər Kompleks Ekoloji Monitorinq idarələri və İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətinin əməkdaşları yerində araşdırıb:
"Araşdırma və monitorinq zamanı sözügedən ərazidəki borunun ADSEA-nın balansındakı nasosxanaya aid olduğu, Qaradağ və Səbail rayonları ərazisindən tullantı sularının zərərsizləşdirilmədən həmin boru vasitəsilə Xəzər dənizinə axıdıldığı müəyyən edilib".
Q.Ağayev vuğulayıb ki, Xəzər Kompleks Ekoloji Monitorinq İdarəsinin mütəxəssisləri analiz aparılması üçün boru vasitəsilə dənizə axan sudan nümunələr götürüb:
"Analizin nəticələrinə görə su nümunəsində zərərli maddələrin miqdarının yol verilən həddən artıq olduğu məlum olub. Faktla bağlı akt və protokol tərtib edilərək İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətinin hüquqi şəxs qismində 12 min 500 manat məbləğində cərimələnməsi üçün toplanmış materiallar Qaradağ Rayon Məhkəməsinə göndərilib. Eyni zamanda nöqsanların aradan qaldırılması üçün İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətinə xəbərdarlıq məktubu ünvanlanıb”.скачать dle 11.3

Агентство водоснабжения крупных городов оштрафовано за сброс сточных вод в Каспий
Агентство водоснабжения крупных городов оштрафовано на 12 500 манатов за незаконный сброс сточных вод в Каспийское море.
Об этом Report заявил руководитель 11-го регионального управления экологии и природных ресурсов Гафар Агаев.
По его словам, в результате проверки, проведенной на основе видеокадров, распространенных в социальных сетях, было установлено, что сточные воды из торговых центров "Садарак" и "Бина" в поселке Локбатан напрямую сбрасывались в море без предварительной очистки. Исследование провели сотрудники регионального управления экологии, управления комплексного экологического мониторинга по Каспию и Агентства водоснабжения крупных городов.
Установлено, что сточные воды из Гарадагского и Сабаильского районов сливались в море без очистки через трубу, подключенную к насосной станции, находящейся на балансе Госагентства водных ресурсов (ADSEA). По результатам анализа воды зафиксировано превышение допустимых норм вредных веществ.
Материалы по факту направлены в Гарадагский районный суд. Агентству также выдано предписание об устранении нарушений.скачать dle 11.3