David İşxanyan: "Strateji məqsəd Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi idi"
Aprelin 3-də Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində təqsirləndirilən şəxs David İşxanyan dövlət ittihamçısının Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün məqsədi barədə sualını cavablandırıb.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, "Daşnaksütyun" partiyasının fəal üzvlərindən biri olduğunu deyən D.İşxanyan suala cavabında deyib:
"O dövr üçün mən deyə bilmərəm, çünki o dövrdə çox gənc idim. Amma yetkinləşdiyim dövrdə strateji məqsədlərin, strateji prinsiplərin nələr olduğunu artıq başa düşmüşdüm. Strateji məqsəd Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi idi".
Qeyd edək ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, onu zorla saxlama və digər çoxsaylı cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən Ermənistan Respublikasının vətəndaşlarının məhkəməsi aprelin 4-də davam etdiriləcək.скачать dle 11.3

Давид Ишханян: Стратегическая цель заключалась в присоединении Карабаха к Армении » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Давид Ишханян: Стратегическая цель заключалась в присоединении Карабаха к Армении
3 апреля на продолжающемся в Бакинском военном суде судебном процессе обвиняемый Давид Ишханян ответил на вопрос прокурора о целях военной агрессии Армении против Азербайджана.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, Д.Ишханян, заявивший, что был одним из активных членов партии "Дашнакцутюн", ответил на вопрос: "Не могу сказать на тот момент, потому что я был тогда очень молод. А позже я уже понял, каковы стратегические цели и стратегические принципы. Стратегической целью было присоединение Карабаха к Армении".
Отметим, что суд над гражданами Республики Армения, обвиняемыми в преступлениях против мира и человечности в результате военной агрессии Армении, военных преступлениях, в том числе подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и обычаев войны, а также терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате и удержании власти и многочисленных других преступлениях, продолжится 4 апреля.скачать dle 11.3