Məktəblərdə tədris ili mayda bitəcək? - RƏSMİ
xəbər verir ki, bu sözləri Axar.az-a açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyinin mətbuat xidmətindən məktəblərdə tədrisin mayda yekunlaşacağı ilə bağlı iddialara cavabda bildirilib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 24 fevral tarixli 66 nömrəli Qərarı ilə "Ümumi təhsil müəssisələrində tədris ilinin müddəti" təsdiq edilib:
"Həmin sənədin 2.3-cü bəndinə əsasən, ümumi təhsilin ibtidai, ümumi orta və tam orta təhsil səviyyə­ləri üzrə dərs məşğələləri hər il sentyabrın 15-də başlayır və növbəti il iyunun 14-də başa çatır. Bu baxımdan, cari tədris ilinin sözügedən sənəddə qeyd olunandan fərqli tarixdə bitməsi məsələsi müzakirə mövzusu deyil".
Qeyd edək ki, sosial şəbəkələrdə ilin isti keçməsi səbəbindən orta məktəblərdə tədrisin 31 mayda başa çatacağı iddiası yayılmışdı.скачать dle 11.3

Учебный год в азербайджанских школах завершится в мае? - ОФИЦИАЛЬНЫЙ ОТВЕТ
Как передает Median.Az, об этом axar.az заявили в пресс-службе Министерства науки и образования в ответ на утверждения о завершении обучения в школах в мае.
Было отмечено, что "Продолжительность учебного года в общеобразовательных учреждениях" утверждена постановлением Кабинета министров Азербайджанской Республики №66 от 24 февраля 2020 года.
"Согласно пункту 2.3 данного документа, занятия на ступенях общего образования - начального, общего среднего и полного среднего образования - начинаются 15 сентября каждого года и заканчиваются 14 июня следующего года. В связи с этим вопрос об окончании текущего учебного года в дату, отличную от указанной в упомянутом документе, не подлежит обсуждению", - сообщили в ведомстве
Отметим, что в социальных сетях распространились сообщения о том, что из-за жаркой погоды в этом году обучение в средних школах завершится 31 мая.