Ramiz Mehdiyevin qızı məhkəməni uduzdu
Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin qızı Kamilə Əliyevanın "Baku Oksford Məktəbi"nin müsadirəsi ilə bağlı verdiyi şikayət üzrə yekun qərar açıqlanıb.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Bakı Apellyasiya Məhkəməsi Kamilə Əliyevanın şikayətini əsassız sayıb.
Hakim Faiq Qəniyevin sədrlik etdiyi məhkəmə heyəti təsdiq edib ki, məktəb "Baku Steel Company"dən mənimsənilən pullar hesabına inşa olunub. Bu səbəbdən nə Kamilə Əliyeva, nə də məktəbin təsisçisi Mehriban Məmmədova əmlak üzərində mülkiyyət hüququna malikdir.
Xatırladaq ki, "Baku Steel Company"nin keçmiş rəhbəri Rasim Məmmədov Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən həbs edilib. Ona xüsusilə külli miqdarda mənimsəmə ittihamı ilə 13 il 9 ay həbs cəzası verilib.
Məmmədovun milyonlarla manat dəyərində əmlakı, o cümlədən "Baku Oksford Məktəbi" də müsadirə olunub. Kamilə Əliyeva məktəb binasının yarısının pay sahibi olduğunu iddia edir.

Дочь Рамиза Мехтиева проиграла суд
Судебная коллегия под председательством судьи Фаига Ганиева подтвердила, что школа была построена за счет средств, присвоенных из Baku Steel Company. По этой причине ни Камиля Алиева, ни учредитель школы Мехрибан Мамедова не имеют права собственности на имущество.
Напомним, что бывший руководитель Baku Steel Company Расим Мамедов был арестован Службой государственной безопасности (СГБ). Его приговорили к 13 годам и 9 месяцам лишения свободы по обвинению в присвоении особо крупной суммы.
Имущество Р.Мамедова стоимостью в миллионы манатов, включая Бакинскую оксфордскую школу, также было конфисковано. Кямиля Алиева утверждает, что является владельцем половины здания школы.