Sumqayıt-Bakı qatarı adam vurdu
Qeyd edilib ki, aparılan instrumental müayinələr zamanı pasiyentə alın sümüyünün sınığı, sağtərəfli alının sıyrılmış yarası diaqnozu təyin edilib:
"İxtisaslı həkim baxışından sonra vəziyyəti qənaətbəxş hesab edilən pasiyent ambulator müalicə üçün evə buraxılıb".
Bu gün saat 08:31-də ADY-yə məxsus sərnişin qatarı Xırdalan-Biləcəri istiqamətində hərəkətdə olarkən dəmiryol xəttinin üzərinə qəfil insan çıxıb. Maşinist təcili tormozlama aparsa da, hadisə qaçılmaz olub və piyada xəsarət alıb.
Bu barədə oxu.az-ın sorğusuna cavab olaraq "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Bəxtiyar Hacıyev məlumat verib.
O bildirib ki, qəza nəticəsində qatar hərəkətinə gecikmə ilə davam edib:
"Hadisə yerinə dərhal təcili tibbi yardım briqadası çağırılıb".
"ADY bir daha piyadaları yol hərəkəti qaydalarına ciddi əməl etməyə çağırır və qanunvericiliyin tələblərini diqqətə çatdırır: Dəmir yolunu nəqliyyat vasitəsi ilə və ya piyada keçməyə xüsusi təchiz edilmiş yerlərdən istifadə etməklə yol verilir. Bu zaman xüsusi təchiz edilmiş piyada keçidlərindən, körpülərdən, tunellərdən, dəmiryol keçidlərindən, yol ötürücülərindən istifadə edilməli, texniki vasitələrlə və ya dəmiryol nəqliyyatı işçiləri tərəfindən verilən işarələr (siqnallar) diqqətlə izlənilməli, piyadalar keçid döşənəyindən keçməmişdən əvvəl yaxınlaşmaqda olan hərəkət tərkibinin olmadığına, həmçinin dəmir yolunu keçmək üçün hərəkət tərkibi yaxınlaşdıqda dayanaraq gözləməli və yalnız qatar keçib getdikdən və qonşu dəmir yollarında hərəkətdə olan hərəkət tərkibinin olmadığına əmin olduqdan sonra keçməlidirlər", - deyə məlumatda bildirilir.скачать dle 11.3

Пассажирский поезд сбил пешехода
Сегодня в 08:31 пассажирский поезд ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД), следовавший по маршруту Хырдалан - Баладжары, совершил наезд на внезапно выбежавшего на железнодорожные пути человека. Несмотря на экстренное торможение, применённое машинистом, трагедии избежать не удалось - пешеход получил травмы.
Об этом в ответ на запрос Oxu.Az сообщил сотрудник отдела по связям с общественностью ЗАО Бахтияр Гаджиев.
По его словам, в результате происшествия движение поезда продолжилось с задержкой: "На место происшествия немедленно была вызвана бригада скорой медицинской помощи".
"Азербайджанские железные дороги" в очередной раз призывают пешеходов строго соблюдать правила дорожного движения и обращают внимание на требования законодательства: Пересекать железнодорожные пути на транспортном средстве или пешком разрешается только в специально оборудованных местах. При этом необходимо пользоваться специально оборудованными пешеходными переходами, мостами, тоннелями, железнодорожными переездами, путепроводами, внимательно следить за сигналами, подаваемыми техническими средствами или работниками железнодорожного транспорта. Пешеходы, не дойдя до настила переезда, должны убедиться в отсутствии приближающегося подвижного состава, а также при приближении подвижного состава для пересечения железной дороги остановиться и подождать, и только после того, как поезд проследует, и убедившись в отсутствии движущегося подвижного состава на соседних железнодорожных путях, должны переходить", - говорится в сообщении АЖД.скачать dle 11.3