Baltik dənizində enerji kabellərinin zədələnməsində Rusiya əli var?
Baltik dənizində enerji kabellərinin zədələnməsi ilə bağlı araşdırma Rusiyanın bu hadisələrə aidiyyəti olduğuna dair sübutlar aşkar etməyib.
Bu barədə "The Wall Street Journal" işin gedişatı ilə tanış olan mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Onların sözlərinə görə, kabellərin Moskvanın sifarişi və ya iştirakı ilə zədələndiyinə dair heç bir sübut tapılmayıb.
NATO-nun Baltikdəki əməliyyatında iştirak edən qruplardan birinə rəhbərlik edən belçikalı kapitan Erik Koks öz növbəsində bildirib ki, alyans qüvvələrinin Baltik regionunda gücləndirilmiş mövcudluğuna baxmayaraq, bu missiyanın effektivliyi hələ də sual altındadır.
"Buradakı mövcudluğumuzun həqiqətən də kömək etdiyini sübut etmək kifayət qədər çətindir. Əgər biz burada olmasaydıq, mütləq pis bir şey baş verəcəyini iddia etmək çətindir", - deyə Koks müsahibəsində qeyd edib.
Xatırladaq ki, yanvarın 14-də NATO-nun baş katibi Mark Rütte sualtı infrastrukturun - enerji və informasiya kabellərinin qorunması üçün Baltik dənizində "Baltic Sentry" missiyasının başladıldığını bəyan edib. Əməliyyatda alyans ölkələrinin freqatları və dəniz patrul təyyarələri iştirak edəcəklər. Missiya 25 dekabr 2024-cü ildə Finlandiya ilə Estoniya arasındakı sualtı kabelin zədələnməsinə reaksiya məqsədilə yaradılıb.скачать dle 11.3

Непричастность России к повреждению кабелей на Балтике доказана?
Об этом сообщила газета The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на источники, знакомые с ходом дела.
По их словам, "не было найдено доказательств" того, что кабели были повреждены по заказу или при участии Москвы.
При этом бельгийский капитан Эрик Кокс, руководитель одной из групп, участвующих в миссии НАТО на Балтике, отметил, что пока трудно оценить практический эффект усиленного присутствия альянса в регионе. "Довольно сложно доказать, что наше присутствие помогает. Сложно сказать, что если бы нас там не было, что-то бы произошло", - сказал он.
14 января генсек НАТО Марк Рютте заявил о запуске миссии Baltic Sentry в Балтийском море для защиты подводной инфраструктуры - энергетических и информационных кабелей. В операции задействуют фрегаты и морские патрульные самолеты стран альянса. Запуск миссии стал реакцией на повреждение 25 декабря 2024 года подводного кабеля между Финляндией и Эстонией.