27.03.2025 18:06 1 161
Bildirilir ki, Ermənistan parlamenti səs çoxluğu ilə baş prokuror Anna Vardapetyanın vəsatətini təmin edərək müstəqil deputat Ovik Aqazaryan və müxalifətin "Şərəfim var" fraksiyasından olan deputat Taron Marqaryana qarşı cinayət işinin başlanmasına icazə verib. Müvafiq qərar parlamentdə gizli səsvermənin nəticələrinə əsasən qəbul edilib.
Ovik Aqazaryanın deputat toxunulmazlığının ləğv edilməsi üçün 65 deputat səs verib, əleyhinə səs verən olmayıb. Taron Markaryanın deputat toxunulmazlığının ləğv edilməsi üçün 67 parlamentari səs verib, iki nəfər isə əleyhinə olub.
Aqazaryana gəldikdə, iş iki epizodla bağlıdır: birincidə, Aqazaryanın başqa bir şəxsə saxta sənədlərlə kənd təsərrüfatı heyvanlarının ixracının təşkilini vəd etdiyi iddia olunur. İxrac Ermənistan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi üzrə Müfəttişlik Orqanının vəzifəli şəxslərinə rüşvət vermək yolu ilə həyata keçirilməli idi. İddiaya əsasən 150-200 baş mal-qaranın ixracının təşkili üçün Aqazaryan iş adamlarından 200-300 min dollar (340-510 min manat) almaq niyyətində imiş. İkinci epizodda Aqazaryan vətəndaş Aram Mkrtçyandan Açapnyakda ibtidai məktəbin qəzalı binasının sökülməsini təşkil etmək və ərazinin yaşayış binasının tikilməsi üçün verilməsini təşkil etmək məqsədilə 23 min dollar (39 min manat) və 300 min dram (1.2 min manat) rüşvət tələb edib.
Taron Markaryana gəldikdə isə, ona qarşı müxtəlif illərdə pulların yuyulması, vəzifə səlahiyyətlərini aşma, torpaq sahələrinin mənimsənilməsi ilə bağlı müxtəlif maddələr üzrə ittiham irəli sürüləcək.скачать dle 11.3

Парламент Армении лишил неприкосновенности двух депутатов
Парламентское большинство удовлетворило ходатайство генпрокурора Армении Анны Вардапетян и позволило начать уголовное преследование в отношении независимого депутата Овика Агазаряна и депутата от оппозиционной фракции "Честь имею" Тарона Маркаряна.
Как передает Median.Az со ссылкой на Sputnik Армении, соответствующее решение принято по итогам тайного голосования в парламенте.
Ранее глава фракции "Гражданский договор" Айк Конджорян в беседе с журналистами заявил, что фракция обсудила и приняла решение удовлетворить ходатайство генерального прокурора и не препятствовать правосудию.
За лишение депутатской неприкосновенности Овика Агазаряна проголосовали 65 депутатов при 0 - против. За лишение депутатского иммунитета Тарона Маркаряна проголосовали 67 парламентариев, 2 - против.
С 26 марта в парламенте Армении обсуждается ходатайство генпрокурора Анны Вардапетян о начале уголовного преследования в отношении Агазаряна. С 27 марта и обсуждался вопрос Тарона Маркаряна.
По части Агазаряна дело касается двух эпизодов: по первому, Агазарян якобы обещал другому лицу организовать экспорт по поддельным документам сельскохозяйственных животных. Экспорт должен был быть осуществлен путем подкупа должностных лиц Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Республики Армения. За организацию экспорта якобы 150-200 голов скота Агазарян намеревался взять с бизнесменов 200 000 - 300 000 долларов. По второму эпизоду Агазарян требовал от гражданина Арама Мкртчяна взятку в размере 23 000 долларов и 300 000 драмов для организации сноса аварийного здания начальной школы №136 в Ачапняке и организацию передачи территории под строительство жилого дома.
Что касается Тарона Маркаряна, то против него будет выдвинуто обвинение по разным статьям, связанным с отмыванием денег, превышением должностных полномочий, присвоением земельных участков в разные годы.скачать dle 11.3