Tanınmış idmançını öldürən Orxan Hacıyevin qətlinin İLGİNC TƏFƏRRÜATI
Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, yayılan məlumatlara görə, Orxan Hacıyev qan davasının qurbanı olub. Orxan Hacıyevi kriminal aləmdə "Ruslan Şamaxılı" kimi tanınan Ruslan Surxayevin qardaşı Amil Surxayev odlu silahdan açdığı atəşlə qətlə yetirib.
Bu cinayət 2020-ci ildə Şamaxı rayonunda, "Yeddi günbəz" qəbiristanlığında baş vermiş digər cinayətin davamıdır. Beş il öncə, fevralın 1-də, o zaman 29 yaşı olan Orxan Hacıyev həmyerlisi 25 yaşlı Ruslan Surxayevi bıçaqlayıb. Beş bıçaq zərbəsi alan Ruslan Surxayev hadisə yerində ölüb.
Hadisə baş verərkən Orxan Hacıyev Şamaxı Humanitar Kollecinin "Fiziki tərbiyə müəllimliyi" ixtisası üzrə II kurs tələbəsi olub. O, 5-9 dekabr 2019-cu il tarixində Bakıda keçirilən Budo Dünya Kubokunda ikinci yeri tutub. Orxan Şamaxıda idman müəllimi işləyirmiş.
Dünyasını dəyişən Ruslan Surxayev isə güləş üzrə Avropa çempionu və dünya çempionatının gümüş medalçısı olub. O, son zamanlar idmanla məşğul olmayıb və kriminal aləmə yaxınlığı ilə diqqət çəkib.
"Yeddi günbəz" qəbiristanlığındakı qətldən sonra Orxan Hacıyev həbs olunub, barəsində Cinayət Məcəlləsinin 120.1-ci (qəsdən adam öldürmə) maddəsi ilə cinayət işi başlanıb.
Bir neçə ay davam edən istintaq yekunlaşaraq cinayət dosyesi Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
Məhkəməsində ifadə verən Orxan Hacıyev ittiham üzrə özünü qismən təqsirli bilib. Məhkəmədəki ifadəsində istəmədən qətl törətdiyini açıqlayıb. Məlum olub ki, 2020-ci il yanvarın ortasında Ruslan Surxayev ona zəng edib. Hər şey də bundan sonra başlayıb.
Orxan Hacıyevin 2020-ci ildə keçirilən məhkəmə prosesində dediklərindən:
"Həmin vaxta qədər Ruslanın nömrəsini bilmirdim. Özü ilə də şəxsi tanışlığım yox idi, sadəcə adını eşitmişdim. Mənə telefonda - "Orxan necəsən?" - deyə soruşdu, mən də yaxşı olduğumu bildirdim. O, güləşçi olduğunu, mənimlə görüşmək istədiyini dedi. Univermağın yanına çağırdı. Mən də deyilən ünvana getdim. Həmin yerdə Ruslan mənim də tanıdığım Fərhad adlı şəxslə idi. Onlara yaxınlaşdım. Ruslan bir yerdə oturub söhbət etmək istədiyini dedi. Mənim də əvvəlcədən Fərhadla qız söhbətim olmuşdu. Mənim istədiyim qızı Fərhad da istəyib. Bu səbəbdən aramızda söz-söhbət olub. Ruslan və Fərhadla birlikdə "Qədim Şamaxı" çay evinə getdik. Orada Ruslan mənə düz hərəkət eləmədiyimi, gücümə güvənib qızı Fərhadın əlindən aldığımı bildirdi. Mən də Ruslana Fərhadın söhbəti düz danışmadığını sübut etdim. Ruslan da söhbətin bağlandığını elan etdi və Fərhada bir də o qızın yaxınlığına getməyi qadağan etdi".
Orxan Hacıyev məhkəmədə deyib ki, təxminən bir həftə və ya 10 gün sonra Fərhad ona mesaj yazaraq əsgərliyə gedəcəyini bildirib və "Qədim Şamaxı" çay evinə gəlib, çay içməyi təklif edib:
"Mən Fərhada işim olduğunu, həmçinin dərsə tələsdiyimi dedim. Lakin bildirdim ki, gec də olsa, gəlib dəyəcəyəm. Fərhad mənə qrup yoldaşlarının da orada olduğunu və yeyib-içdiklərini söylədi. Bir neçə saatdan sonra həmin çay evinə gəldim. Fərhad məni qarşıladı. Bu vaxt Ruslan çölə çıxıb salamsız-kəlamsız mənə - "bura gəl, Orxan, səninlə işim var", - dedi. Həmin vaxt dalağım sancdı və yenə də nəsə baş verdiyini fikirləşdim. Otaqda Ruslandan əlavə üç nəfərin də olduğunu gördüm, həmin şəxsləri tanımadım. Ruslan mənə - "bu nə hərəkətdir, bilirsən ki, bu oğlan da həmin qızı istəyir, durub ona acıq edirsən, qızla əl-ələ yapışıb gəzirsən", - dedi. Mən Ruslana burada tanımadığım şəxslərin olduğunu dedim və çölə çıxmağı təklif etdim. Ruslan bakaldakı viskisini içib və "gəl dalımca", - dedi. Ruslanla avtomobilə mindik. Bu vaxt Fərhad və digərləri də gəlib maşına oturdu. Həmin vaxt Ruslan jarqon ifadələrlə danışmağa başladı, mənə - "qaqaş, deyəsən, sən bizi başa düşmədin, biz qardaşımızı yemə buraxmarıq", - dedi. Ruslan yolda qəbiristanlığa getməyi təklif etdi, mən isə qəbiristanlıqda nə işimizin olduğunu soruşdum. Ruslan - "sən idman müəllimi deyilsən, mən səninlə döyüşmək istəyirəm", - dedi. Mən isə döşəkdə döyüşdüyümü bildirdim. Ruslan maşını "taxıllıq" deyilən yerdə saxladı. Aşağı düşdük. Ruslan məni qırağa çəkdi. Üstümə bıçaq çıxararaq - "mən sənə görə qardaşımı "fuflo" çıxarmışam, mən sənə görə qardaşımı "obijat" eləmişəm", - dedi. Sözünü bitirən kimi məni yerə yıxaraq üzümə yumruqla zərbələr vurdu. Sonra bıçağı çıxarıb boğazıma dirədi. Ruslan 200 manat pul lazım olduğunu deyərək həmin pulu məndən tələb etdi. Mən də pulumun olmadığını ona çatdırdım. Sonra Ruslan - "sən müəllim deyilsən?" - deyib, iki dəfə məni vurdu və alnım şişdi. Ruslan bıçağı boğazıma dirəyib "şram" qoyacağını söylədi, buna görə mən pulu verəcəyimə razı oldum. Sabah axşama qədər pulu çatdırmağı tapşırdı. Dost-tanışdan yalvar-yaxar 200 manatı tapıb verdim. Ruslan söhbətin bağlandığını dedi".
Orxan Hacıyev məhkəmədəki ifadəsində deyib ki, bu söhbətin üstündən bir-iki gün keçmiş Ruslan yenidən ona zəng edib və qardaşlarına pul lazım olduğunu deyib:
"Məndən 100 manat pul istədi. Ayın sonu olduğu üçün pulumun olmadığını bildirdim. O isə üstü güllü mətbəx bıçağını göstərib - "həmin hərəkət təkrarlanmasın", - dedi. Bibim oğlu Əli Məmmədovdan 100 manat alıb Ruslana verdim. Yenə də məndən əl çəkmədilər. Telefonuma zəng vururdular açmırdım. Bir gün tanışım Məsimin nömrəsi ilə zəng gəldi. Telefonu açanda Ruslan dedi ki, mənimlə işi var. Həmin vaxt evdə uzanıqlı olduğumu dedim. Ruslan evimizin yanında olduğunu, mənimlə 5 dəqiqə söhbət edəcəyini dedi. Ev paltarımla çölə çıxdım. Çölə çıxmamışdan qabaq evdən bıçaq götürmüşdüm. Çünki Ruslanın yenə mənə hədə-qorxu gələcəyini düşünürdüm. Çölə çıxanda Ruslan maşında oturmağımı təklif etdi. Ona evdəkilərin narahat olacağını bildirərək, nə söhbəti varsa, elə evin qarşısında eləməyi təklif etdim. Lakin məni avtomobilə mindirdilər. Ruslanın yanında Məsim də var idi. Yolda Ruslan - "sən Məsimi necə oğlan kimi tanıyırsan?" - deyə soruşdu. Mən isə - "şükür Allaha, məhəllə uşağımdır, yaxşı oğlandır", - cavabını verdim. Sonra Ruslan - "məni necə oğlan kimi tanıyırsan?" - sualını verdi. Duruxdum, bu zaman Ruslan çönüb mənə şillə vurdu. Ruslan sabaha təcili pul lazım olduğunu bildirdi. Mən pul tapa bilməyəcəyimi bildirdim. Ruslan məni başa salacağını deyərək, qəbiristanlığa apardı. Ruslana qorxduğumu və buna ehtiyac olmadığını söyləsəm də, Ruslan qəbiristanlığa gizlənpaç oynamağa getdiklərini bildirdi. Ruslan maşını sürərək bizi "Yeddi günbəz" qəbiristanlığına gətirdi. Mən yolda and-aman edərək Ruslandan evə qayıtmağı xahiş etdim. Bu vaxt qardaşım da zəng edirdi, ona tezliklə evə gələcəyimi bildirdim. Qəbiristanlığa çatanda Ruslan məni maşından düşürdü. İki yumruq vuraraq məni yerə yıxdı. Daha sonra Ruslanın telefonuna kimsə zəng elədi. Sonra Ruslan danışdığı şəxsə - "gör, səninlə kim danışmaq istəyir?" - deyib telefonu mənim qulağıma qoydu. Sonra dəstəyi götürüb telefondakına MMA müəllimi Orxan olduğunu dedi. Ruslan telefonu yenidən mənə verib - "Nurlan bizim böyük qardaşımızdır", - deməyimi istədi. Mən də bir neçə dəfə bunu təkrarladım. Sonra - "Ruslan da bizim böyük qardaşımızdır", - deməyə məni məcbur elədi. Mən maşına tərəf gedəndə Ruslan məni təpiklə vurdu və maşına mindirdi. Bu vaxt həmin yerə başqa maşın gəldi. Maşından Nurlan, Yadigar və Elmar adlı uşaqlar düşdülər. Həmin şəxslər Ruslandan maşında kimin olduğunu soruşdular. Bu vaxt Ruslan - "Orxandır da, sizin MMA müəllimi", - dedi. Bu vaxt Yadigar - "onu düşürdün, görüm", - deyə bildirdi.
Bu vaxt Yadigar mənə yaxınlaşıb - "sən Orxan deyilsən, MMA müəllimi, sən bizim böyük qardaşımıza qarşı çaşa bilərsən?" - deyib iki şillə vurdu. Bu vaxt Ruslan da yaxınlaşıb əlinin içi ilə iki dəfə alnımın ortasından vurdu və mənə - "sən başa düşdün?" - dedi. Yadigar mənə - "Orxan, biz səni yaxşı tanıyırıq, sən belə oğlan deyilsən", - deyə bildirdi. Həmin vaxt Ruslan - "Yadigarın vurduğu kəllədən kim ayılıb ki, Orxan da ayıla", - dedi. Anidən Yadigar kəllə vurdu, mən həmin vaxt diz qapaqlarımın yerə dəydiyini hiss elədim. Mən yerə yıxılandan sonra Ruslan da yerdə məni təpikləməyə başladı. Digərləri də üstümə düşərək məni vurmağa başladılar. Hesab etdim ki, artıq axırımdır və buradan sağ çıxmayacağam. Birdən gözümə xırda ulduzlar göründü və qulağıma uğultulu səslər gəldi. Bundan sonra aldığım zərbələrin təsirindən nə baş verdiyini xatırlamadım. Özümə gələndə "Niva" maşınının yanında olduğumu gördüm. Kimsə - "ay Orxan, ay Orxan", - dedi. Çönüb baxanda Nurlan mənə Ruslanı öldürdüyümü bildirdi. Mən belimə qoyduğum bıçağı necə çıxardığımı, Ruslanı necə vurduğumu bilmədim. Nurlana maşını polis şöbəsinə sürməsini xahiş etdim. Mən şöbəyə girərək Ruslanı vurduğumu, lakin ölüb-ölmədiyini bilmədiyimi dedim. Sonradan polislərdən soruşanda Ruslanın öldüyünü eşitdim".
2020-ci ildə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Eldar İsmayılov hadisənin başvermə səbəblərini nəzərə alaraq Orxan Hacıyev barəsindəki ittihamı Cinayət Məcəlləsinin 120-ci (qəsdən adam öldürmə) maddəsindən 122-ci (güclü ruhi həyəcan vəziyyətində adam öldürməyə görə) maddəsinə tövsif edib və o, 2 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
O zaman Ruslan Surxayevin yaxınlarının şikayətçi olmadıqları da hökm çıxarılarkən nəzərə alınıb.
Orxan Hacıyevi odlu silahdan açılan atəşlə qətlə yetirən isə Ruslan Surxayevin qardaşı Amil Surxayevdir.
Amil Surxayev polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq istintaqa təhvil verilib. Şamaxı Rayon Prokurorluğunda cinayət işi başlanılıb, istintaq aparılır.скачать dle 11.3

Брат за брата: убийство тренера по ММА Орхана Гаджиева оказалось местью
В деле об убийстве тренера по смешанным единоборствам (ММА) Орхана Гаджиева всплыли интересные подробности.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на musavat.com, по распространенной информации, Орхан Гаджиев стал жертвой кровной мести. Его застрелил из огнестрельного оружия Амиль Сурхаев - брат Руслана Сурхаева, известного в криминальном мире как Руслан Шамахинский.
Это преступление является продолжением другого преступления, произошедшего в 2020 году на кладбище "Едди Гюмбез" ("Семь куполов") в Шамахинском районе. Пять лет назад, 1 февраля, 29-летний Орхан Гаджиев зарезал своего 25-летнего земляка Руслана Сурхаева. Получивший 5 ножевых ранений Руслан скончался на месте происшествия.
На момент инцидента Орхан Гаджиев был студентом 2-го курса Шамахинского гуманитарного колледжа по специальности "учитель физкультуры". В декабре 2019 года он занял второе место на чемпионате мира Budo World Cup, проходившем в Баку. Орхан работал учителем физкультуры в Шамахы.
Погибший же Руслан Сурхаев был чемпионом Европы по борьбе и серебряным призером чемпионата мира. В последнее время он не занимался спортом и привлек внимание своей близостью к криминальному миру.
После убийства на кладбище "Едди Гюмбез" Орхан Гаджиев был арестован, в его отношении возбудили уголовное дело по статье 120.1 (умышленное убийство) Уголовного кодекса.
Следствие, длившееся несколько месяцев, завершилось, и уголовное дело было направлено в Бакинский суд по тяжким преступлениям.
Давая показания в суде, Орхан Гаджиев признал себя частично виновным в предъявленном обвинении. В своих показаниях он заявил, что совершил непреднамеренное убийство. Выяснилось, что в середине января 2020 года ему позвонил Руслан Сурхаев. С этого все и началось.
Из показаний Орхана Гаджиева на судебном процессе в 2020 году:
"До этого времени я не знал номера Руслана. Личного знакомства с ним у меня тоже не было, я просто слышал его имя. Он спросил меня по телефону: "Орхан, как дела?", я ответил, что все хорошо. Он сказал, что является борцом и хочет со мной встретиться. Пригласил к универмагу. Я пришел по указанному адресу. Там Руслан был с Фархадом, которого я тоже знал. Я подошел к ним. Руслан сказал, что хочет посидеть и поговорить. У меня и раньше был разговор с Фархадом насчет девушки. Девушка, которая мне нравилась, понравилась и Фархаду. Из-за этого между нами были разговоры. Мы втроем с Русланом и Фархадом пошли в чайхану Qədim Şamaxı. Там Руслан сказал мне, что я поступил неправильно, понадеявшись на свою силу, отбил девушку у Фархада. Я доказал Руслану, что Фархад неправильно изложил разговор. Руслан объявил разговор закрытым и запретил Фархаду еще раз приближаться к той девушке.
Примерно через неделю или 10 дней Фархад написал мне сообщение о том, что уходит в армию, и предложил прийти в чайную Qədim Şamaxı и выпить чаю. Я сказал ему, что у меня дела, а также тороплюсь на занятия. Но сообщил, что приду, пусть и поздно. Фархад сказал мне, что там также находятся его одногруппники, они едят и пьют. Через несколько часов я пришел в ту чайхану. Фархад встретил меня. В этот момент Руслан вышел на улицу и без приветствий сказал мне: "Иди сюда, Орхан, у меня к тебе дело". В тот момент у меня слева кольнуло, и я снова подумал, что что-то случилось. Я увидел, что в комнате, кроме Руслана, находятся еще три человека, которых я не знал. Руслан сказал мне: "Что это за поведение, ты знаешь, что этот парень тоже хочет ту девушку, а ты назло ему ходишь с ней за руку". Я сказал Руслану, что здесь находятся незнакомые мне люди, и предложил выйти на улицу. Руслан допил свой виски из бокала и сказал: "Пошли за мной". Мы сели в машину с Русланом. В этот момент подошли Фархад и другие и тоже сели в машину. Тогда Руслан начал говорить жаргонными выражениями, сказал мне: "Братан, похоже, ты нас не понял", "Мы не дадим в обиду нашего брата". Руслан предложил по дороге заехать на кладбище, я спросил, что нам там делать. Руслан сказал: "Ты же учитель физкультуры, я хочу с тобой подраться". Я же ответил, что дерусь на ковре. Руслан остановил машину на зерновом полем. Мы вышли. Руслан отвел меня в сторону. Достав нож, он сказал: "Из-за тебя я выставил брата "фуфлом", из-за тебя я "обидел" брата". Как только он закончил говорить, повалил меня на землю и начал наносить удары кулаками по лицу. Затем достал нож и приставил к горлу. Руслан сказал, что ему нужно 200 манатов, и потребовал эти деньги с меня. Я сообщил ему, что у меня нет денег. Тогда Руслан сказал: "Ты же учитель?", ударил меня два раза, и мой лоб опух. Руслан приставил нож к моему горлу и сказал, что оставит "шрам", поэтому я согласился отдать деньги. Он приказал принести деньги до завтрашнего вечера. Я с трудом нашел 200 манатов у друзей и знакомых и отдал. Руслан сказал, что разговор закрыт.
Через день-два после этого разговора Руслан снова позвонил мне и сказал, что его братьям нужны деньги. Он попросил у меня 100 манатов. Я сообщил, что у меня нет денег, так как был конец месяца. Он же, показав кухонный нож с позолоченной ручкой, сказал: "Чтобы такого больше не повторялось". Я взял 100 манатов у двоюродного брата Али Мамедова и отдал Руслану. Но они снова не оставили меня в покое. Звонили на мой телефон, я не брал трубку. Однажды позвонили с номера моего знакомого Масима. Когда я поднял трубку, Руслан сказал, что у него ко мне дело. Я сказал, что лежу дома. Руслан сообщил, что находится рядом с моим домом и хочет поговорить со мной 5 минут. Я вышел на улицу в домашней одежде. Перед выходом взял из дома нож. Потому что думал, что Руслан снова будет мне угрожать. Когда вышел, Руслан предложил сесть в машину. Я сказал ему, что домашние будут волноваться, и предложил поговорить прямо перед домом. Но меня посадили в автомобиль. С Русланом был и Масим. По дороге Руслан спросил: "Каким парнем ты считаешь Масима?". Я ответил: "Слава Богу, парень из нашего квартала, хороший парень". Затем Руслан задал вопрос: "А каким парнем ты считаешь меня?". Я замешкался, в этот момент Руслан повернулся и дал мне пощечину. Руслан сообщил, что ему срочно нужны деньги до завтра. Я ответил, что не смогу найти деньги. Руслан сказал, что вразумит меня, и повез на кладбище. Хотя я говорил Руслану, что боюсь и в этом нет необходимости, Руслан сообщил, что они едут на кладбище играть в прятки. Руслан привез нас на кладбище "Едди Гюмбез". Я по дороге умолял Руслана вернуться домой. В этот момент звонил и мой брат, я сообщил ему, что скоро буду дома. Когда приехали на кладбище, Руслан вытащил меня из машины. Повалил на землю двумя ударами кулака. Затем кто-то позвонил на телефон Руслана. Потом Руслан сказал говорившему с ним: "Смотри, кто хочет с тобой поговорить", и поднес телефон к моему уху. Затем взял трубку и сказал человеку на том конце, что это учитель ММА Орхан. Руслан снова дал мне телефон и потребовал сказать: "Нурлан - наш старший брат". Я несколько раз повторил это. Затем он заставил меня сказать: "И Руслан - наш старший брат". Когда я пошел к машине, Руслан ударил меня ногой и посадил в машину. В этот момент к тому месту подъехала другая машина. Из машины вышли Нурлан, Ядигар и Эльмар. Они спросили у Руслана, кто в машине. Тогда Руслан сказал: "Да это Орхан, ваш учитель ММА". В этот момент Ядигар сказал: "Высади-ка его, посмотрим".
В этот момент Ядигар подошел ко мне и сказал: "А, ты Орхан, учитель ММА, что ты можешь сделать против нашего старшего брата", и дал две пощечины. Тогда и Руслан подошел, дважды ударил ладонью по лбу и сказал мне: "Ты понял?". Ядигар сказал мне: "Орхан, мы тебя хорошо знаем, ты не такой парень". В тот момент Руслан произнес: "Кто еще может выдержать удар Ядигара? Орхан сможет?". Внезапно Ядигар ударил меня головой, я почувствовал, как мои колени коснулись земли. После того как я упал на землю, Руслан тоже начал пинать меня. Другие тоже набросились на меня и начали бить. Я подумал, что мне конец и я отсюда живым не выйду. Вдруг перед глазами появились маленькие звездочки, и в ушах зазвучал гул. После этого я не помнил, что произошло. Когда пришел в себя, увидел, что нахожусь возле "Нивы". Кто-то позвал меня по имени. Когда я обернулся, Нурлан сообщил мне, что я убил Руслана. Я не знал, как достал нож, который носил на поясе, как ударил Руслана. Я попросил Нурлана повести машину в полицию. В отделении я признался, что ударил Руслана, но не знал, убил я его или нет. В ответ на мой вопрос полицейские сказали, что Руслан убит".
В 2020 году в Бакинском суде по тяжким преступлениям судья Эльдар Исмайылов, учитывая обстоятельства происшествия, переквалифицировал обвинение в отношении Орхана Гаджиева со статьи 120 (умышленное убийство) на статью 122 (убийство в состоянии сильного душевного волнения) Уголовного кодекса, и приговорил молодого человека к 2 годам лишения свободы.
В то время при вынесении приговора также учитывалось, что у родственников Руслана Сурхаева не было никаких претензий.
Орхана Гаджиева же застрелил из огнестрельного оружия брат Руслана Сурхаева - Амиль Сурхаев.
Амиль Сурхаев был задержан сотрудниками полиции и передан следствию. В прокуратуре Шамахинского района возбуждено уголовное дело, ведется расследование.скачать dle 11.3