Azərbaycanın daxili işlər orqanlarının inkişafına töhfə vermiş Yusif Kərimovun 100 illiyi qeyd olunub
15.03.2025 20:49 825
2025-ci il martın 12-də Azərbaycan SSR daxili işlər nazirinin müavini Yusif Kərimovun 100 illik yubileyi qeyd olunub.
Əmək fəaliyyətinə 1948-ci ildə Mingəçevirdə şəhərin ilk inkişaf dövründə başlayan Y.Kərimov özünü ən yaxşı tərəfdən göstərmiş, gördüyü işlərə görə mükafat alıb.
Onun Mingəçevirdəki fəaliyyəti gələcək uğurlarının təməlini qoyub. Y.Kərimov Mingəçevirdən SSRİ Müdafiə Nazirliyinin Hərbi-Siyasi Akademiyasında ali təhsil almağa göndərilir, təhsilini başa vurduqdan sonra ordu sıralarında xidmət edir və Uralda raket diviziyasının siyasi şöbəsinin rəisi vəzifəsinə qədər yüksəlir.
Y.Kərimovun xidmət yoldaşı, Azərbaycan SSR daxili işlər nazirinin keçmiş müavini Namiq Talıbov “Report”a Kərimovun fəaliyyətində Ümummilli Lider Heydər Əliyev mühüm rol oynadığını bildirib.
"Heydər Əliyevin Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi kimi respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrdə Y.Kərimov Mərkəzi Komitədə işləməyə başlayıb. H.Əliyev onu oradan Daxili İşlər Nazirliyinin xətti ilə işləməyə göndərib, o, burada uzun müddət DİN-in Bakı üzrə İdarəsinin rəisi kimi çalışıb, 1978-ci ildən isə Azərbaycan SSR daxili işlər nazirinin müavini olub. Y.Kərimov ömrünün son günlərinə, yəni 1987-ci ilə qədər bu vəzifədə çalışıb. O, uzaqgörən insan idi, müdrik dövlət xadimi kimi formalaşmışdı. Xidmətdə heç bir səhvə yol verməyib. Biz onun rəhbərliyi altında işləmişik", - N.Talıbov bildirib.
Azərbaycan SSR DİN-in siyasi-tərbiyə işləri şöbəsinin keçmiş rəisi Georgi Zapletin isə Y.Kərimovun çox sərt, lakin "qeyri-adi dərəcədə ədalətli" rəhbər olduğunu söyləyib.
"Y.Kərimov daxili işlər nazirinin müavini kimi mənim şöbəmə kuratorluq edirdi. Onun nə gecəsi, nə də gündüzü var idi, bütün vaxtını işdə keçirirdi. Heyrətamiz insan idi. Nadir hallarda kiminsə haqqında belə xoş sözlər demək olar", - G.Zapletin “Report”la söhbətində bildirib.
Y.Kərimov daxili işlər orqanlarında nümunəvi və fədakar işinə görə çoxsaylı orden və medallarla, o cümlədən Qırmızı Ulduz ordeni ilə təltif edilib.

Исполнилось 100 лет Юсифу Керимову, внесшему вклад в развитие органов внутренних дел Азербайджана
Начавший трудовую деятельность в Мингячевире в 1948 году в период начального развития города, Ю.Керимов проявил себя наилучшим образом и получил награду за свою работу.
Его деятельность в Мингячевире стала основой будущих успехов. Из Мингячевира Ю.Керимова направляют для получения высшего образования в Военно-политическую академию Министерства обороны СССР, по окончании которой он служит в рядах армии и дослуживается до должности начальника политического отдела ракетной дивизии на Урале.
Как вспоминает в беседе с Report сослуживец Ю.Керимова, бывший замминистра внутренних дел Азербайджанской ССР Намик Талыбов, значительную роль в деятельности Керимова сыграл общенациональный лидер Гейдар Алиев.
"В период, когда Гейдар Алиев возглавлял республику в качестве первого секретаря Центрального комитета Компартии Азербайджана, Ю.Керимов начал работать в ЦК. Оттуда уже Г.Алиев направил его на работу по линии Министерства внутренних дел, где он долгое время проработал в качестве начальника управления МВД по Баку, а с 1978 года стал заместителем министра внутренних дел Азербайджанской ССР. И до 1987 года, до последних дней жизни он оставался на этой должности. Он был дальновидным, всевидящим, сформировался как мудрый государственный деятель. И никаких у него ошибок по службе не было. Мы работали под его руководством", - сказал Н.Талыбов.
Как вспоминает бывший начальник отдела политико-воспитательной работы МВД Азербайджанской ССР Георгий Заплетин, Ю.Керимов был очень строгим, но "необыкновенно справедливым" руководителем.
"Юсиф Керимов как заместитель министра внутренних дел курировал мой отдел. У него нет ни дня, ни ночи, он все время проводил на работе. Изумительный был человек. Редко о ком так хорошо скажешь", сказал в беседе с Report Г.Заплетин.
Ю.Керимов за свою образцовую и самоотверженную работу в органах внутренних дел был награжден многочисленными орденами и медалями, в том числе, орденом Красной Звезды.