BMT-nin İşçi Qrupunun Ruben Vardanyanın işi ilə bağlı TARİXİ QƏRARININ MƏZMUNU
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları Ali Komissarlığının Əsassız Həbslər üzrə İşçi Qrupu Ruben Vardanyanla bağlı müraciətə uzunmüddətli baxılma nəticələrinə uyğun olaraq Yekun Rəyini rəsmi olaraq dərc edib.
BMT İnsan Hüquqları Ali Komissarlığına müraciətdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti İstintaq baş idarəsi tərəfindən məsuliyyətə cəlb edilmiş R.Vardanyanın guya ifadə etdiyi fikirlərə görə həbs olunduğu, söz azadlığı hüququnun pozulduğu, məhkəməyədək icraat dövründə təqsirsizlik prezumpsiyası və girov müqabilində azad olunmaq, həbsə alternativ tədbirlər seçilməsi hüquqlarının pozulduğu, öz müdafiəsini hazırlamaq üçün kifayət qədər vaxt və imkan yaradılmaması və digər hüquqlarının pozulmasına dair iddialara baxılıb, nəticə olaraq iddiaların heç birinin öz təsdiqini tapmadığı barədə son qərar olan Yekun Rəy yayımlanıb.
İşçi Qrupu həmin rəyində göstərir ki, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 279.3 (qanunsuz silahlı birləşmələrin yaradılmasında iştirak) və 318.1-ci (dövlət sərhədini qanunsuz keçmə) maddələri üzrə təqsirləndirilən R.Vardanyana qarşı irəli sürülən ittihamlar konkret dəlillərlə əsaslandırılıb, barəsində bu əsasların tədqiq edildiyi məhkəmə qərarı ilə həbs seçilib, istintaq zamanı bildiyi dil üzrə tərcüməçi təyin edilib, öz vəkili tərəfindən müdafiə olunmaq və digər prosessual hüquqları təmin olunub.
Bununla yanaşı, məhkəmə tərəfindən R.Vardanyan barəsində həbs seçilməsi zamanı fərdi yanaşma və araşdırma tətbiq edilib və ittiham olunduğu cinayət əməllərinin ağırlıq dərəcəsi, xarakteri və işin faktiki halları əsaslandırılıb.
R.Vardanyanın işi əlaqədar mətbuatda və vəzifəli şəxslərin publik çıxışlarında təqsirsizlik prezumpsiyasının pozulmasına dair iddialarla bağlı Əsassız Həbslər üzrə İşçi Qrupu yekun olaraq bildirir ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin 27 sentyabr 2023-cü il tarixli rəsmi məlumatında R.Vardanyanın Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələrində nəzərdə tutulan cinayət əməllərini törətməsinə dair "əsaslı şübhələr müəyyən olunduğu"na görə istintaqa cəlb olunması qeyd olunduğundan, məhkəmə hökmünədək təqsirliliyinə dair ifadələr ehtiva etmədiyindən istintaq olunan cinayət işi üzrə təqsirsizlik prezumpsiyası hüququnun pozulması halı müəyyən edilməyib.
Qeyd edilməlidir ki, Azərbaycanın işğal altında olmuş ərazilərində sülh və insanlıq əleyhinə, terrorçuluq və digər cinayət əməllərinə görə hazırda Bakı Hərbi Məhkəməsində məhkəmə prosesi davam edən şəxslərdən yalnız Ruben Vardanyanın xarici əlaqə və resursları hesabına onun barəsində müraciət BMT İnsan Hüquqları Ali Komissarlığınadək çıxarılıbdır.
Lakin Azərbaycan Respublikasında bərqərar olmuş dəqiq hüquq texnologiyalarına əsaslanan hüquq təcrübəsi və beynəlxalq hüquq diplomatiyası qarşısında belə təşkilatlanmış səylər faydasızdır və cinayət məsuliyyəti labüddür.скачать dle 11.3

В обращении, поступившем в Управление Верховного комиссара ООН по правам человека были рассмотрены утверждения о том, что Р.Варданян, привлеченный к ответственности Главным следственным управлением Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики (СГБ АР), был арестован якобы за высказанные им мнения, что были нарушены его право на свободу слова, презумпция невиновности в период досудебного разбирательства, право на освобождение под залог и применение альтернативных мер заключения, а также что ему не было предоставлено достаточно времени и возможностей для подготовки своей защиты, а также другие нарушения его прав. Однако в итоговом заключении ни одно из этих утверждений не нашло своего подтверждения.
В своем заключении Рабочая группа указывает, что обвинения, выдвинутые против Рубена Варданяна СГБ АР по статьям 214-1 (финансирование терроризма), 279.3 (создание не предусмотренных законодательством вооруженных формирований или групп, повлекшие гибель людей либо иные тяжкие последствия) и 318.1 (незаконное пересечение государственной границы АР) Уголовного кодекса (УК) АР, обоснованы конкретными доказательствами. В его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста на основании судебного решения, в котором были изучены соответствующие основания. В ходе следствия ему был предоставлен переводчик на язык, которым он владеет, а также обеспечено право на защиту собственным адвокатом и соблюдены другие процессуальные права.
Кроме того, при избрании судом меры пресечения в виде ареста в отношении Рубена Варданяна был применен индивидуальный подход и проведено соответствующее расследование, при этом были обоснованы степень тяжести, характер инкриминируемых ему преступлений и фактические обстоятельства дела.
Относительно утверждений о нарушении презумпции невиновности в СМИ и публичных выступлениях должностных лиц по делу Рубена Варданяна Рабочая группа по произвольным задержаниям в своем итоговом заключении заявляет, что в официальном сообщении СГБ АР от 27 сентября 2023 года указывалось лишь на наличие "обоснованных подозрений" в совершении Р.Варданяном преступлений, предусмотренных соответствующими статьями УК АР, в связи с чем он был привлечен к следствию. Поскольку данное заявление не содержало утверждений о его виновности до вынесения судебного приговора, факта нарушения права на презумпцию невиновности в расследуемом уголовном деле установлено не было.
Следует отметить, что среди лиц, в отношении которых в настоящее время продолжается судебный процесс в Бакинском военном суде по обвинениям в совершении преступлений против мира и человечности, терроризме и других преступных деяний на оккупированных территориях Азербайджана, только обращение в отношении Рубена Варданяна благодаря его зарубежным связям и ресурсам было доведено до Управления Верховного комиссариата ООН по правам человека.
Однако такие организованные усилия бесполезны перед правовой практикой, основанной на юридических технологиях, утвержденных в Азербайджанской Республике, а также в рамках международной правовой дипломатии, и уголовная ответственность неизбежна.