Azərbaycana Türkiyədən gətirilən nektarin və şaftalı tinglərində virus aşkarlanıb
Azərbaycana Türkiyədən gətirilən nektarin və şaftalı tinglərindən Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) əməkdaşlarının götürdüyü nümunələrin müayinəsi nəticəsində məhsul partiyasında şarka virusu aşkarlanıb.
Bu barədə AQTA-dan məlumat verilib.
Faktla bağlı 18 min nektarin, 18 min 240 isə şaftalı tinginin gömrük ərazisinin hüdudlarından kənara çıxarılması və ya məhv olunması barədə qərar qəbul edilib, hazırda qanunvericiliyə uyğun müvafiq tədbirlər görülür.
Qeyd edək ki, şarka virusu meyvə ağaclarında, xüsusilə nektarin, şaftalı, gavalı və albalıda ciddi xəstəliklərə səbəb olur. Virus bitkilərin inkişafını zəiflədir və məhsuldarlığı əhəmiyyətli dərəcədə azaldır.скачать dle 11.3

В саженцах из Турции обнаружен опасный вирус
Сотрудники Агентства пищевой безопасности Азербайджана (АПБА) обнаружили вирус шарка в образцах, взятых из партии саженцев нектарина и персика из Турции.
Как сообщили в АПБА, принято решение об уничтожении или вывозе за пределы таможенной территории 18 тысяч саженцев нектарина и 18 240 саженцев персика.
Вирус шарка (Plum pox virus) является одним из наиболее опасных и экономически значимых вирусов косточковых культур. Он поражает персики, нектарины, сливы, абрикосы, вызывая серьезные заболевания и существенно снижая урожайность.скачать dle 11.3