Saatlıda vəzifəli şəxsləri şantaj edən reket jurnalistə cəza verildi
Lənkəran Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hədə-qorxu ilə tələb etmədə təqsirləndirilən Asim Əliyevin cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı başa çatıb.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, hakim Neymət Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Məhkəmənin hökmü ilə A.Əliyev 6 il 6 ay müddətə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, "Saatlı TV" kanalı və "TikTok"da "13Asim13" adlı profilin istifadəçisi olmuş Asim Əliyev Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Mütəşəkkil Cinayətkarlıqla Mübarizə İdarəsi tərəfindən saxlanılıb.
O, vəzifəli şəxslər barəsində neqativ məlumatları sosial şəbəkə hesablarında və kanallarında yayacağı hədəsi ilə onlardan müxtəlif məbləğlərdə pul tələb ediblər.
İttihama görə, Asim Əliyev Saatlı rayonu, Varxan kənd bələdiyyəsinin sədri, Saatlı Rayon Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin direktoru, şirkətlərdən birinin baş mühasibi, Saatlı rayonu Qıraqlı kənd tam orta məktəbin direktoru, Saatlı rayon idarələrindən birinin rəisi, Saatlı Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının direktor müavininə özünü azad jurnalist kimi təqdim edərək onlardan hədə-qorxu ilə pul tələb edərək alıb.скачать dle 11.3

В Азербайджане журналист-шантажист отправится за решетку на шесть с половиной лет
В Лянкяранском суде по тяжким преступлениям завершилось судебное следствие по уголовному делу обвиняемого в вымогательстве Асима Алиева.
Как сообщает pravda.az, на процессе под председательством судьи Неймата Мамедова был зачитан приговор, согласно которому подсудимый приговорен к 6 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Отметим, А.Алиев, являвшийся автором канала Saatlı TV и профиля 13Asim13 в TikTok, был задержан Главным управлением по борьбе с организованной преступностью Министерства внутренних дел Азербайджана.
Асим Алиев, представляясь независимым журналистом, угрожал должностным лицам распространением негативной информации о них в своих социальных сетях и каналах, требуя за молчание различные суммы денег.
Среди его жертв оказались председатель муниципалитета села Вархан Саатлинского района, директор Саатлинского районного центра гигиены и эпидемиологии, главный бухгалтер одной из компаний, директор Саатлинской районной средней школы села Гыраглы, начальник одного из управлений Саатлинского района и заместитель директора Саатлинской центральной районной больницы. Асим Алиев вымогал у них деньги, угрожая в противном случае опубликовать порочащие сведения.скачать dle 11.3