ETX: “Azərpoçt”un adından dələduzluq halları var
Son zamanlarda müxtəlif xarici nömrələr vasitəsilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə məxsus “Azərpoçt” MMC-nin adından vətəndaşlara mesajlar göndərilərək ünvan məlumatlarının düzgün olmaması səbəbindən paketinin çatdırılmadığı və məlumatları yeniləmək üçün saxta keçidə daxil olmaları bildirilir.
Bu barədə nazirlik yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) məlumat yayıb.
Bildirilir ki, həmin keçidlərdə vətəndaşların bank kartı və digər fərdi məlumatlarını ələ keçirmək üçün xüsusi bölmələr yaradılıb.
ETX vətəndaşlara naməlum mənbələrdən gələn mesajların tərkibindəki keçidlərə daxil olmamağı, bank kartı və digər fərdi məlumatlarını qarşı tərəfə ötürməməyi, rəsmi məlumatları yalnız müvafiq qurumun özündən dəqiqləşdirməyi tövsiyə edir.скачать dle 11.3

В СЭБ предупредили граждан о новой мошеннической схеме от имени "Азерпочт"
В последнее время с различных иностранных номеров гражданам отправляются сообщения якобы от "Азерпочт" о том, что их посылка не доставлена из-за ошибки в конечном адресе. Гражданам предлагают перейти по фейковой ссылке, чтобы обновить информацию.
При переходе по ссылке злоумышленники получают доступ к личной информации, в том числе о данных банковской карты пользователя.
"Рекомендуем гражданам не переходить по ссылкам в сообщениях от неизвестных контактов, не передавать данные банковских карт и другую личную информацию третьим лицам, уточнять информацию напрямую у соответствующего учреждения", - говорится в сообщении СЭБ.