Azərbaycan Ermənistanın mina təhlükəsi ilə bağlı ittihamlarına cavab verdi
Azərbaycan Ermənistanın əsassız ittihamlarını rədd edib və işğaldan zərər çəkmiş ərazilərinin minalardan təmizlənməsində beynəlxalq dəstəyin vacibliyini vurğulayıb.
Bu barədə Azərbaycanın Cenevrədəki BMT Bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəliyinin İnsan Hüquqları Şurasının 58-ci sessiyasında Ermənistan təmsilçisinin iddialarına cavab bəyanatında bildirilib.
Martın 10-da BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının Cenevrədə keçirilmiş 58-ci sessiyasında Azərbaycan Ermənistan nümayəndə heyətinin öz ünvanına yönəlmiş ittihamlarını təkzib edib, yalan narrativlərin təkrarlanmasının dayandırılmasına çağırıb. Bəyanatda vurğulanıb ki, Azərbaycan dünyada mina silahı ilə ən çox çirklənmiş ölkələrdən biridir, Ermənistanın işğalı dövründə onun ərazilərində 1,5 milyondan çox mina və çoxsaylı digər partlayıcı qurğular basdırılıb. Azərbaycan ərazisinin 13 %-dən çoxu minalarla çirklənmiş vəziyyətdə qalır.
"Minaların və tələlərin yaşayış məntəqələrində və obyektlərində, keçmiş cəbhə xəttindən uzaqda, dinc sakinlərin qovulduğu və qayıtmalı olduqları məskənlərdə yerləşdirildiyinə dair çoxsaylı sübutlar var. Hətta qəbiristanlıqlar və mədəni obyektlər də maksimum itkilər yetirmək məqsədilə minalanıb", - sənəddə qeyd olunub.
2020-ci ildə müharibənin başa çatmasından bəri Azərbaycanda təxminən 180 min hektar ərazi təmizlənib, burada 56 460 mina və 121 188 partlayıcı obyekt aşkar edilib. Buna baxmayaraq, mina təhlükələri azad edilmiş ərazilərin bərpasına və inkişafına əngəl törətməyə davam edir, məcburi köçkünlərin təhlükəsiz qayıdışını çətinləşdirir və təxminən 4 min itkin düşmüş Azərbaycan vətəndaşının axtarışlarını mürəkkəbləşdirir.
Ermənistan nümayəndə heyətinin mümkün şübhələrinə cavab olaraq, Azərbaycan beynəlxalq təşkilatlara təqdim edilmiş hesabatlarla tanış olmağı təklif edib.
Azərbaycan qeyd edib ki, 2020-ci ildən bəri ölkənin humanitar minalardan təmizlənməsi üçün xarici mənbələrdən lazım olan resursların cəmi 6 %-i ayrılıb və bu məsələdə beynəlxalq həmrəyliyin və dəstəyin vacibliyini vurğulayıb.скачать dle 11.3

Азербайджан ответил на обвинения Армении в связи с минной угрозой
Об этом говорится в ответном заявлении постоянного представительства Азербайджана при отделении ООН в Женеве и других международных организациях на обвинения представителя Армении в ходе 58-й сессии Совета по правам человека, проходившей 10 марта.
Согласно информации, Азербайджан отверг обвинения, выдвинутые армянской делегацией, и призвал прекратить повторение ложных нарративов. В заявлении подчеркивается, что Азербайджан является одной из наиболее загрязненных минами стран в мире, в период армянской оккупации на азербайджанских землях было установлено более 1.5 млн мин и большое количество других взрывных устройств. К настоящему времени свыше 13% территории Азербайджана остается загрязненной минами.
"Существуют многочисленные доказательства того, что мины и ловушки были размещены в населенных пунктах и объектах, вдали от бывшей линии соприкосновения, в местах, откуда были изгнаны мирные жители и куда они должны вернуться. Даже кладбища и культурные объекты были заминированы с целью нанесения максимальных потерь", - указывается в документе.
С момента окончания войны в 2020 году в Азербайджане было очищено около 180 000 га территории, обнаружено 56 460 мин и 121 188 взрывоопасных объектов. Несмотря на это, минная опасность продолжает препятствовать восстановлению и развитию освобожденных территорий, затрудняет безопасное возвращение вынужденных переселенцев и усложняет поиски примерно 4 000 пропавших без вести граждан Азербайджана.
В ответ на возможные сомнения армянской делегации Азербайджан предложил ознакомиться с отчетами, представленными международным организациям.
Азербайджанская сторона отметила, что с 2020 года на гуманитарное разминирование страны из иностранных источников было выделено всего 6% необходимых ресурсов. Была подчеркнута важность международной солидарности и поддержки в этом вопросе.