Universitetlərdə yeni yaradılacaq İXTİSASLAR - VİDEO
Xəzər TV-yə istinadən məlumat verir ki, bununla bağlı olaraq yeni təhsil proqramlarının hazırlanması məqsədilə yaradılmış Komissiyanın ilk iclası da keçirilib. Komissiyanın tərkibində müxtəlif ixtisaslar üzrə 9 İşçi qrupu yaradılıb.
Təhsil ekspertləri bildirirlər ki, bakalavr dərəcəsi üzrə 7, magistratura pilləsi üzrə 20 və rezidentura üzrə 8 yeni ixtisasın yaradılması ixtisaslı kadrların artmasına imkan yaradacaq.
Təhsil eksperti Kamran Əsədov həmçinin onu da bildirib ki, magistratura səviyyəsi üzrə yaradılan yeni ixtisaslar tələbənin bakalavr səviyyəsində aldığı təhsili məhz həmin istiqamətdə davam etdirə bilməsi baxımından əlverişli olacaq.
K.Əsədov deyir ki, 1-ci ixtisas qrupu üzrə Riyaziyyat-Fizika müəllimliyi ixtisasının yaradılması xüsusilə bölgələrdə ikili ixtisaslarda müəllim çatışmazlığının aradan qalxmasına təsir edə bilər. Eyni zamanda? onu da qeyd edib ki, 3-cü ixtisas qrupu üzrə yeni xüsusi pedaqogika ixtisasının yaradılması xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şagird və tələbələrin təhsilinə xüsusi metod və yanaşmalarla işləməyə şərait yaradacaq.

В азербайджанских университетах появятся новые специальности - ВИДЕО
В азербайджанских университетах будут внедрены новые специальности, соответствующие современным требованиям рынка труда.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на телеканал Хəzər TV, в связи с этим прошло первое заседание комиссии, созданной для разработки новых образовательных программ. Комиссия сформировала 9 рабочих групп по различным специальностям.
Эксперты в области образования отмечают, что внедрение 7 новых бакалаврских специальностей, 20 направлений магистратуры и 8 специальностей резидентуры позволит увеличить количество квалифицированных кадров.
Специалист Кямран Асадов подчеркнул, что новые магистерские программы станут логичным продолжением обучения после бакалавриата.
Он также отметил, что создание специальности "Учитель математики и физики" в I группе специальностей поможет решить проблему дефицита преподавателей с двойными специальностями, особенно в регионах. Кроме того, введение программы "Специальная педагогика" в III группе специальностей откроет возможность разработки и применения методов обучения для студентов с особыми потребностями.