İlham Əliyev və Umaru Sisoku Embalo mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər
Fevralın 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qvineya-Bisau Respublikasının Prezidenti Umaru Sisoku Embalo mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, əvvəlcə Azərbaycan Prezidenti mətbuata bəyanatla çıxış edib.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı
- Hörmətli cənab prezident, əziz qardaşım.
Əziz qonaqlar, xanımlar və cənablar.
Əziz qardaşım, xoş gəlmisiniz. Bir daha Sizə "Xoş gəlmisiniz!" deyirəm. Sizin son səfəriniz yadımdadır, noyabr ayında COP29 konfransında iştirak etmək üçün ölkəmizdə oldunuz. Mən cənab prezidenti Azərbaycana rəsmi səfərə dəvət etdim və şadam ki, o, mənim dəvətimi qəbul etdi. Beləliklə, bu gün cənab prezident artıq ikinci dəfədir ki, ölkəmizdədir. Bu, bizim sıx qardaşlıq münasibətlərimizin aydın təzahürüdür. Bu onu göstərir ki, biz qardaş və dost kimi birgə işləyirik və bunu davam etdirəcəyik.
Bu səfər tarixi səfərdir. İlk dəfədir ki, Qvineya-Bisaunun prezidenti rəsmi səfərə gəlib. Biz artıq ikitərəfli gündəliyə aid olan mühüm məsələləri müzakirə etdik və belə razılığa gəldik ki, tərəfdaşlığımızı bütün sahələrdə gücləndirək. Siyasi münasibətlər çox yaxşıdır. Bir daha qeyd etmək istəyirəm, bunun ən yaxşı təzahürü ondan ibarətdir ki, cənab prezident ölkəmizə ikinci dəfədir, səfər edir. Beynəlxalq təsisatlarda bir-birimizi dəstəkləyirik, bunu belə də davam etdirəcəyik. BMT və digər beynəlxalq təsisatlarda, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında, Qoşulmama Hərəkatında bir-birimizi dəstəkləyirik.
Biz iqtisadi sahədə belə bir razılığa gəldik ki, konkret layihələr, investisiya imkanları müəyyən edilsin. Əminəm ki, beləliklə, biz ümumi məxrəcə gəlib çıxacağıq. Çünki biz artıq bir çox ölkələrə sərmayələr yatırırıq. Əlbəttə, biz məmnun olardıq ki, konkret layihələr fürsətlərini nəzərdən keçirək. Biz, həmçinin hesab edirik ki, bu, müdafiə və müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlıq etmək üçün fürsət yaradır. Cənab prezident Azərbaycanın hərbi hissələrinin birində olacaq və ona, o cümlədən müdafiə sənayesi haqqında təqdimat ediləcək. Bu, ola bilsin ki, bizim dostlarımız üçün maraqlı olsun.
Bir sözlə, gündəlik genişdir, ən vacibi isə odur ki, bizim dost, qardaş münasibətlərimiz var, beynəlxalq təsisatlarda bir-birimizi dəstəkləyirik və biz konkret layihələri icra etməliyik. Çünki siyasi münasibətlər bunun üçün bir platforma kimi xidmət edir.
Ümid edirəm ki, əziz qardaşım, Siz bir daha ölkəmizə gələcəksiniz. Həmçinin cənab prezident məni öz ölkəsinə səfərə dəvət etdi. Məmnunluqla bunu edəcəyəm və biz öz məhsuldar dialoqumuzu davam etdirəcəyik. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Sonra Qvineya-Bisau Respublikasının prezidenti mətbuata bəyanatla çıxış etdi.
Prezident Umaru Sisoku Embalonun bəyanatı
- Çox sağ olun, əziz qardaşım Prezident Əliyev.
Bu gün burada - Bakıda olmaqdan və münasibətlərimizə yenidən nəzər salmaqdan məmnunam. Çünki xatirimdədir ki, hələ Sovet İttifaqı vaxtlarında bir çox texniki heyət üzvlərimiz burada təhsil almışdır. Sabah ilk heyətimiz buraya polis və hərbi məktəblərdə təlim üçün gələcək. Bu, bizim üçün çox vacibdir. Bu gün biz bu əlaqələri yeniləmək üçün buradayıq.
Əməkdaşlıq üçün sahə çoxdur - səhiyyə, təhsil, hərbi və təhlükəsizlik sahələri var. Əminik ki, bu səfər Sizi görməklə bərabər, ölkələrimiz üçün də faydalı olacaq.
Cənab Prezident, Qvineya-Bisau və Azərbaycan iki dost ölkədir, bizim amallarımız ümumidir. Bir sıra vacib məsələlər üzrə əminlik var. BMT və İƏT çərçivəsində əməkdaşlıq edirik. Biz də, siz də həmin iki təşkilatın üzvüyük.
Təkbətək görüşdə biz beynəlxalq münasibətlərə aid çox məsələləri müzakirə etdik və bir-birimizi dəstəkləməklə bağlı razılığa gəldik. Düşünürəm ki, bu, daha vacibdir. Birgə işləmək üçün hədəfləri müəyyən edə bilərik. Əl-ələ verib ölkələrimizi daha yaxın etmək üçün işləyə bilərik.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев и Умару Сисоку Эмбало выступили с заявлениями для прессы
27 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его бисайский коллега Умару Сисоку Эмбало выступили с заявлениями для прессы.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, сначала с заявлением выступил Президент Азербайджана.
Заявление
Президента Ильхама Алиева
- Уважаемый господин президент, мой дорогой брат.
Дорогие гости, дамы и господа, добро пожаловать. Мой дорогой брат, рады видеть вас снова. У меня остались очень хорошие воспоминания о Вашем последнем визите в ноябре на конференцию COP29, и я пригласил господина президента посетить Азербайджан с официальным визитом. Я рад, что он принял мое приглашение. Итак, сегодня президент посещает нас во второй раз. Это является подтверждением тесных братских отношений между нашими странами и показывает, что мы действительно работаем вместе как братья и друзья и продолжим это делать.
Этот визит является историческим. Впервые президент Гвинеи-Бисау посещает нас с официальным визитом. Мы уже обсудили важные вопросы нашей двусторонней повестки дня и договорились об укреплении наших усилий по развитию партнерства во всех областях. Политические отношения очень хорошие, и я снова хотел бы сказать, что лучшим показателем этого является второй визит президента.
Также мы всегда поддерживаем друг друга в рамках международных институтов и будем продолжать это делать, в первую очередь в Организации Объединенных Наций и других институтах, таких как Организация исламского сотрудничества и Движение неприсоединения.
На экономическом направлении мы договорились, что нам будут предоставлены конкретные проекты инвестиционных возможностей, и мы их рассмотрим. Я уверен, что мы найдем точки соприкосновения в этом вопросе, так как уже осуществляем инвестиции во многие страны. И, конечно же, мы будем рады возможности рассмотреть конкретные проекты.
Мы также считаем, что есть хорошие перспективы для сотрудничества в сфере оборонной промышленности и обороны. Господин Президент в ходе визита посетит одну из военных частей Азербайджана, где ему будет также представлена презентация об оборонной промышленности Азербайджана, которая может заинтересовать наших друзей.
Таким образом, повестка дня сейчас очень насыщенная. Самое важное - это наши тесные братские отношения, взаимная поддержка в международных организациях и конкретные проекты. Мы хотим их реализовать, поскольку политические отношения создают для этого платформу.
Я надеюсь, мой дорогой брат, что Вы снова посетите нас. Господин президент также пригласил меня посетить его страну. Я с удовольствием это сделаю, чтобы продолжить наш плодотворный диалог.
Еще раз, добро пожаловать.
Затем с заявлением выступил президент Республики Гвинея-Бисау.
Президента Республики Гвинея-Бисау
- Большое спасибо, дорогой брат, Президент Алиев.
Мне приятно быть сегодня в Баку и возобновить наши отношения. Я помню, что во времена Советского Союза здесь училось много наших технических специалистов. Завтра сюда прибудет первая команда для обучения в армии и полиции. Это очень важно для нас.
Мы здесь сегодня, чтобы возобновить наше сотрудничество во многих областях, включая здравоохранение, образование, военную сферу и сферу безопасности. Мы уверены, что этот визит не только станет возможностью встретиться с вами, но и принесет пользу нашим двум странам.
Господин Президент, Гвинея-Бисау и Азербайджан - дружественные друг другу страны. У нас также есть некоторые общие взгляды. Вот почему мы проводим консультации. Вопросы в рамках ООН и ОИС, членами которых мы являемся, очень важны для нас.
Во время нашей встречи с глазу на глаз мы обсудили много вопросов международного значения, договорились о взаимной поддержке. Считаю это очень важным. Это дает нам цель для совместной работы, чтобы увидеть пути для сближения наших стран.скачать dle 11.3