"Toplum TV" və "Abzas Media" işlərində YENİ FAKTLAR
"Toplum TV", "Abzas Media" və digərlərinin işi ilə bağlı istintaq araşdırması zamanı maraqlı faktlar üzə çıxır.
APA-ya istinadən həmin faktları təqdim edir:
Qərb fondlarının rolu və maliyyə təminatı
Həbsdə olan şəxslərin etirafları göstərir ki, "Toplum TV", "Abzas Media", "Fakt Yoxla", "lll Respublika Platforması" və digər bu kimi layihələr Qərb fondlarının birbaşa sifarişi ilə hazırlanıb.
Bu layihələrin maliyyə təminatı Qərb fondları tərəfindən müxtəlif üsullarla həyata keçirilib. İşçi təminatı və yerlərdə işin təşkili ilə bağlı məsələlər isə ölkədəki icraçılar tərəfindən təmin olunub.
Layihələrə kim rəhbərlik edib?
Azərbaycanda bütün bu layihələrin başında bilavasitə Demokratik Təşəbbüslər İnstitutunun rəhbəri Akif Qurbanov dayanıb. O, bu strukturlara ümumi rəhbərliyi həyata keçirib. Məsələn, "Toplum TV"nin təsisçisi Ələsgər Məmmədli olsa da, bu layihəyə faktiki rəhbərliyi Akif Qurbanov edib. Çünki Akif Qurbanov xaricdəki koordinatorlarla əlaqə, maliyyə və təşkilati məsələlərin həllində əsas fiqur olub.
Akif Qurbanovun rolu və koordinasiya işləri
Akif Qurbanov 2019-cu ildən 2023-cü ilə kimi layihələr üçün işçi seçimini belə özü həyata keçirib. Onun iştirakı üçün seçilən şəxslər üçün jurnalistika, hüquq, layihə menecerliyi və digər sahələr üzrə ödənişsiz təlimlər təşkil olunub. Daha sonra isə təlim iştirakçıları "Toplum TV", "Abzas Media", "Fakt Yoxla" kimi qurumlara, həm də "Azadlıq" və "Amerikanın səsi" radiolarına işə göndəriliblər. Təlimlərdə mentorluq edənlərin hər birinə bir təlim üçün 200 manat ödənilib.скачать dle 11.3

Дело Toplum TV и Abzas Media: в ходе следствия всплывают новые факты
В ходе расследования деятельности Toplum TV, Abzas Media и других подобных структур всплывают интересные факты, оказавшиеся в распоряжении АПА.
Роль западных фондов и финансовое обеспечение
Признания арестованных лиц показывают, что такие проекты, как Toplum TV, Abzas Media, Fakt Yoxla, lll Республиканская платформа и другие, были подготовлены по прямому заказу западных фондов.
Финансовое обеспечение этих проектов осуществлялось западными фондами различными способами. А вопросы кадрового обеспечения и организации работы на местах обеспечивались местными исполнителями.
Кто руководил проектами?
Во главе всех этих проектов в Азербайджане стоял непосредственно руководитель Института демократических инициатив Акиф Гурбанов. Он осуществлял общее руководство этими структурами. Например, учредителем Toplum TV был Алескер Мамедли, но фактическое руководство этим проектом осуществлял Акиф Гурбанов. Потому что Акиф Гурбанов был ключевой фигурой в связях с зарубежными координаторами, решении финансовых и организационных вопросов.
Роль Акифа Гурбанова и координационная работа
С 2019 по 2023 год Акиф Гурбанов сам осуществлял подбор кадров для проектов. Для лиц, отобранных с его участием, организовывались бесплатные тренинги по журналистике, праву, управлению проектами и другим областям. Затем участники тренингов направлялись на работу в такие структуры, как Toplum TV, Abzas Media, Fakt Yoxla, а также на радио "Свобода" ("Азадлыг") и "Голос Америки". Каждому ментору на тренингах платили по 200 манатов за один тренинг.скачать dle 11.3