Azərbaycanın daxili dövlət borcunun yeni tərkibi açıqlanıb
Azərbaycanın bu il yanvarın 1-nə 18 milyard 659.7 milyon manat təşkil etmiş daxili dövlət borcunun 9 milyard 506 milyon manatını dövriyyədə olan dövlət qiymətli kağızları, 9 milyard 153.7 milyon manatını isə hökumətin üzərinə götürdüyü dövlət zəmanətli öhdəlikləri təşkil edib.
Məlumata görə, hesabat tarixinə dövlət qiymətli kağızlarının 17.5%-i 1 illik, 72.4%-i 2 və 3 illik, 10.1%-i isə 5 il və daha artıq müddətli olub.
Dekabrın sonuna dövriyyədə olan dövlət istiqrazları üzrə orta ödəmə müddəti (OÖM) 1.47 il təşkil edib. Daxili maliyyə bazarında mövcud tələbatın, əsasən, qısamüddətli (3 ilə qədər) dövlət istiqrazlarında cəmlənməsi, daha uzun müddətə (5-7 illik) malik xəzinə istiqrazlarına isə marağın olmaması dövlət istiqrazları üzrə OÖM-in aşağı düşməsinə səbəb olub.скачать dle 11.3

Минфин обнародовал структуру текущего внутреннего госдолга Азербайджана
Из внутреннего государственного долга Азербайджана, который на 1 января этого года составил 18 млрд 659.7 млн манатов, 9 млрд 506 млн манатов составляют находящиеся в обращении государственные ценные бумаги, а 9 млрд 153,7 млн манатов - государственные гарантийные обязательства, принятые правительством.
Об этом Median.Аz сообщает со ссылкой на Министерство финансов.
Согласно информации, на отчетную дату 17.5% государственных ценных бумаг были годовыми, 72.4% - двух- и трехлетними, а 10.1% - пяти- и более летними.
На конец декабря средний срок погашения (ССП) находящихся в обращении государственных облигаций составил 1.47 года. Концентрация существующего спроса на внутреннем финансовом рынке преимущественно в краткосрочных (до 3 лет) государственных облигациях и отсутствие интереса к казначейским облигациям с более длительным сроком (5-7 лет) привели к снижению ССП по государственным облигациям.скачать dle 11.3