"Sputnik" və BBC-nin Azərbaycan nümayəndəlikləri bağlanır - Bakı bərabərsizliyi aradan qaldırır
"Azərbaycan mövcud uyğunsuzluğun aradan qaldırılması üçün xarici KİV-in ölkəmizdəki nümayəndəlik və filiallarının faktiki fəaliyyətinə müəyyən düzəlişlər etmək qərarına gəlib".
xəbər verir ki, bu barədə Caliber.Az-ın redaksiyasına etibarlı mənbələrdən daxil olan eksklüziv məlumatda bildirilib.
Məlumata görə, bu düzəlişlər əsasən "Rossiya seqodnya" beynəlxalq informasiya agentliyinin ölkədə filialı kimi fəaliyyət göstərən "Sputnik-Azərbaycan" nəşrini, eləcə də "BBC"ni ("BBC News Azərbaycanca") təsir altına alacaq.
"Belə ki, Azərbaycan və Rusiyanın dövlət xəbər agentliklərinin Rusiya və Azərbaycanda təmsilçiliyində mövcud uyğunsuzluğun aradan qaldırılması üçün müvafiq olaraq, AZƏRTAC-ın Rusiyada nə qədər müxbiri işləyirsə, eyni sayda da "Rossiya seqodnya"nın ölkəmizdə müxbiri fəaliyyət göstərəcək. Hazırda söhbət bir tam ştatlı vəzifədən gedir", - deyə yazıda bildirilib.
Qeyd edək ki, "Rossiya seqodnya"nın Bakı bölməsinin işinə 40-a yaxın adam cəlb olunub. Filialın özünün isə ləğv edilməsi gözlənilir - "Rossiya seqodnya" Azərbaycanda işini bir müxbirlə davam etdirəcək və onun fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə və Rusiya Federasiyası və Azərbaycan Respublikası hökumətləri arasında KİV müxbirlərinin statusu haqqında 9 yanvar 2001-ci il tarixli sazişə uyğun olaraq tənzimlənəcək.скачать dle 11.3

Представительства Sputnik и BBC в Азербайджане закрываются: официальный Баку устраняет асимметрию
Как передает Median.Az, по эксклюзивной информации Caliber.Az, полученной из достоверных источников, эти корректировки коснутся, в частности, издания Sputnik Азербайджан, функционирующего в стране в качестве филиала МИА "Россия сегодня", а также "Би-Би-Си" (BBC News Azərbaycanca).
Так, с целью устранения сложившегося диспаритета в представительстве азербайджанских и российских государственных информационных агентств в России и Азербайджане соответственно, в нашей стране будет работать столько же корреспондентов МИА "Россия сегодня", сколько в России работает корреспондентов АЗЕРТАДЖ. В данный момент речь идет об одной штатной единице.
Отметим, что в работе бакинского филиала "Россия сегодня" задействованы порядка 40 человек. Сам филиал, как ожидается, будет ликвидирован - "Россия сегодня" продолжит работать в Азербайджане с одним корреспондентом, деятельность которого будет регулироваться в соответствии с законодательством АР и соглашением между правительствами РФ и АР от 9 января 2001 года о статусе корреспондентов СМИ.