Tacikistanın keçmiş xarici işlər nazirinə həbs cəzası verildi
Median.Az-ın TASS-a istinadən xəbərinə görə, bu məlumatı Tacikistan Ali Məhkəməsi sədrinin birinci müavini Şavkat Lutfullozoda keçirdiyi mətbuat konfransında təsdiqləyib.
O, müvafiq suala cavabında bildirib ki, Tacikistan Xarici İşlər Nazirliyinin keçmiş rəhbəri, eləcə də parlamentin keçmiş deputatı və Tacikistan Demokratik Partiyasının sədri Səidcəfər Usmonzoda 27 il, Demokratlar Partiyasının keçmiş sədr müavini, jurnalist Axmadşox Komilzoda 18 il, Tacikistanın Sosial-Demokrat Partiyasının sədri, hüquqşünas Şokircon Xakimov 18 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.
Bu işlə bağlı daha bir fiqurant - 1991-1992-ci illərdə ölkə prezidenti səlahiyyətlərini icra edən Tacikistan Ali Şurasının keçmiş sədri Akbarşo İskandarov da 18 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Dövlət çevrilişi işində, həmçinin təhlükəsizlik orqanının keçmiş işçisi Nuramin Qanizoda və respublikanın Xarici İşlər Nazirliyinin keçmiş əməkdaşı Abdulfaiz Atoi də iştirak edib. Onlara da müvafiq olaraq 18 və 17 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası verilib. Bundan başqa, Şokircon Xakimovun qardaşı qızı, jurnalist Ruxşona Xakimova da məhkəmənin hökmü ilə 8 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Onlar dövlətə xəyanət və bir sıra digər ittihamlar üzrə cəza alıblar.

Экс-глава МИД Таджикистана получил 27 лет тюрьмы за попытку переворота
Первый заместитель председателя Верховного суда Таджикистана Шавкат Лутфуллозода на пресс-конференции подтвердил, что бывший глава МИД страны Хамрохон Зарифи и ряд других политиков, обвиняемых в попытке государственного переворота, приговорены судом к заключению на срок от 18 до 27 лет.
На соответствующий вопрос он ответил, что бывший глава МИД Таджикистана, а также экс-депутат парламента и председатель Демократической партии Таджикистана Саидджафар Усмонзода - приговорены к 27 годам лишения свободы, бывший заместитель председателя Демпартии, журналист Ахмадшох Комилзода - к 18 годам, заместитель председателя Социал-демократической партии Таджикистана, юрист Шокирджон Хакимов - также к 18 годам.
Еще один фигурант этого дела - бывший председатель Верховного совета Таджикистана Акбаршо Искандаров, который в 1991-1992 годах. исполнял обязанности президента страны, приговорен к 18 годам лишения свободы. В деле о госперевороте фигурировали также бывший работник органов безопасности Нурамин Ганизода и экс-сотрудник МИД республики Абдулфайз Атои - их приговорили к 18 и 17 годам лишения свободы соответственно. Кроме того, племянница Шокирджона Хакимова - журналистка Рухшона Хакимова приговорена судом к заключению на 8 лет. Их приговорили по статьям о госизмене и ряду других.скачать dle 11.3